ofis taşıma

baymavislotbar

Domain Authority (DA Değeri)  Nedir?

24.01.2021
194
Domain Authority (DA Değeri)  Nedir?

Günümüzde internet sıralarını sıralamak için çeşitli terimler kullanıyoruz. DA değeri yani diğer bir adı ile Domain Authority bu ölçütlerden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Bu yazımızda DA değeri nedir? Domain Authority nedir? Sorularından yola çıkarak merak edilen her şeyi kaleme alacağız.

Domain Authority, en köklü ve en başarılı SEO şirketi Moz tarafından geliştirilmiş bir değerlendirme skorudur. SERP sayafasında sitelerin birbirlerine karşı olası üstünlüklerini tahmin etme konusunda fikir sunan bu skor 0 – 100 arasında olabilir. Tabi, bu aralıktaki derecelerin bir karşılığı var.

Domain Authority Ne İşe Yarıyor?

Öncelikli olarak bir web sitesi sahibiyseniz ve backlink çalışması için bir site arıyorsanız. İlk olarak o sitede çeşitli değerlere bakmak zorundasınız. Bunlardan birisi de Domain Authority. Bu bağlamda da domain yaşı dediğimiz olay zuhur ediyor. Eğer, bir domainin yaşı ve otoritesi yüksekse o siteden gönül rahatlığı ile backlink almanız mümkün. Eğer, bu değerler çok düşük düzeyde ise alacağınız backlinkler bir işe yaramayacaktır. Moz tarafından geliştirilen Domain Authority ne işe yarar? Sorusunun cevabı tam olarak da budur.

Eğer, bir yatırımcı veya reklam veren elindeki sermayeyi doğru kullanmak istiyorsa; DA değeri, PA değeri ve Moz değerlerine bakmak zorundadır. Aksi taktirde boşa yapılmış bir yatırım olabilir.

Domain Authority Yükseltme

DA değeri sorgulama işleminden sonra DA değerinizi öğrenmeniz mümkün. Bu paralelde de yükseltmek için gerekli işlemlere başlayabilirsiniz. İlk olarak 0 – 100 arasında bir değer gözükecektir. Tabi, düşük değerdeki sitelerin DA değerini yükseltmek daha kolay hale gelecektir. Fakat, değeri orta halde bir siteyi yüksektmek daha zor olacaktır.

İlk olarak MozRank ve MozTrust’tan sitenizin metriklerini iyileştirmeniz lazım. Daha sonra ise Moz’un size sunduğu önerileri takip edip sitenizde gerekli iyileştirmelerinizi yapmanız gerekiyor. Sitenizdeki genel seo çalışmaları da DA otoritesine destek olabilir. Tabi, sitenizin yaşı, domain yaşı da çok önemlidir. Tüm bu faktörler bir araya geldiğinde DA değeri yükseltme mümkün hale gelir.

YAZAR BİLGİSİ
haberci
Haberci : ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sitemiz yayınlamış olduğu ve yayınlamaya devam ettiği haberlerde konu alan olaylara ve kişilere yorum yapmadan tarafsız ve sadece meydana gelen olayları okuyucularına bildirmektedir. Hiç bir olayı göz ardı etmeden her ne olduysa açıklayıp okuyucularına sunmayı hedefler, sitemiz webdehaber.com'da yayınlanan içerikler Türkiye Cumhuriyeti yasalarına %100 uygun olarak yayınlanmaktadır, yayınlanan her türlü resim, bilgi, metin ve haber telif hakkı sahiplerinden yazılı izin alınmak sureti ile yayınlanmaktadır.