ofis taşıma

baymavislotbar

Burası Uludağ değil Hakkari Merga Bütan Kayak Merkezi

Yılın 7 ayı karla kaplı zirveleriyle ‘dağların başkenti’ olarak anılan Hakkâri, terör olaylarının azalmasıyla cıvıl cıvıl bir turizm kentine dönüştü. Geçtiğimiz yıl İstanbul’dan Rize’ye, İran’dan Irak’a kadar 100 bin ziyaretçiyi ağırlayan Hakkâri’nin sloganı, “Hakkâri’de hayat var” oldu.

01.03.2021
Burası Uludağ değil Hakkari Merga Bütan Kayak Merkezi

Hakkari’nin ismi bir dönem hep terör olaylarıyla anıldı. Dağların başkenti Hakkâri’nin 7 ay karlarla kaplı dağları, Cilo buzulları, baharda endemik çiçeklerle donanan yaylalarını herkes unuttu. Terör en büyük kötülüğü Hakkâri’nin eşsiz doğasına, insanına yapmış oldu. Terör belasından kurtulmasıyla Hakkâri’nin kaderi adeta yeniden çizildi. Türkiye Rafting Şampiyonası’na ve pek çok festivale ev sahipliği yapan kentin, Türkiye’nin en uzun süre kayak yapılabilen yeri olan Merga Bütan Kayak Merkezi’nden turistler eksik olmuyor.

4 YILDIZLI OTEL SENEYE TAMAM

Hakkâri’nin müthiş değişimini görmek için Hakkâri Valisi İdris Akbıyık ve Gençlik Spor İl Müdürü Emin Yıldırım’la beraber kenti dolaştık. Vali Akbıyık, Hakkâri’ye 12 km mesafedeki, 2 000 800 rakımlı Merga Bütan Kayak Merkezi’nden övgüyle sözetti. Buna göre yatırımlar sayesinde, 4 uzun pist ve 4 telesiyejle donatılan Merga Bütan Kayak Merkezi bölgenin çekim merkezlerinden biri oldu. Kayak merkezinde 4 yıldızlı otel inşaatına da başlanmış. 50 odalı, 126 yataklı otelin gelecek sene hizmete açılması amaçlanıyor.

Burası Uludağ değil Hakkari Terör gitti hayat geldi

HAKKÂRİ’Yİ MUTLAKA GEZİN

Vatandaşlarla beraber kayak yapan Vali Akbıyık, Hakkâri’yi şöyle anlattı: “Hakkâri’de hayat değişiyor. Artık sloganımız ‘Hakkâri’de hayat var’. Nerede olursanız olun, gelin Hakkari’yi gezin, görün. Hakkâri, dağlarıyla ünlü, dağların başkenti. Bu açıdan kış turizmi, dağ turizmi önemli yer tutuyor. Kayak merkezinde hafta sonları adım atılacak yer kalmıyor. Büyük bir ilgi görüyor. İran, Irak’ın beraberinde Van, Şırnak, Diyarbakır gibi yakın illerden çok sayıda ziyaretçi ağırlıyoruz. Hakkâri’de geçmişte yaşanan acılar, terör olayları unutuluyor. Artık en güvenli iller arasında. Rize’den İstanbul’dan Türkiye’nin her ilinden turist geliyor.”

FESTİVAL KENTİ HAKKÂRİ

Hakkâri Valisi İdris Akbıyık kentin ev sahipliği yapmış olduğu festivalleri de çok büyük bir heyecan ile anlatıyor. Her yıl kar festivali düzenlediklerini belirten Vali Akbıyık, yaptıklarını ve planlarını şöyle özetliyor: “Normalleşme sürecinde koronavirüsle mücadelemiz böyle başarlı devam ederse mart ayı sonu ya da nisanda kar festivalini yapacağız. Korona ile mücadelede şu anda birinci sıradayız, Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı verilerde en başarılı il Hakkâri. Türkiye Rafting Şampiyonası geride bıraktığımız yıl Hakkâri’de yapıldı, bu sene da Rafting Dünya Şampiyonası’nın Hakkâri’de yapılması için çalışmalarımız devam ediyor. Hakkâri, bir festivaller şehri. Çukurca’da foto-safari ve doğa sporları festivali, Merga’da kar festivali yaptık. Uçkun ve Ters Lale festivalini yapıyoruz. Ters Lale’nin anavatanı Hakkâri’dir. Cilo ve Sat Dağları, göllerimiz, Zap Suyu ile hem kış hem de doğa sporları açısında cazibe merkezi olan bir kent.”

Burası Uludağ değil Hakkari Terör gitti hayat geldi

ZAP SUYU CAN VERİYOR

“Doğa sporları merkezi olmak için çalışmaları yürütüyoruz” diyen Vali İdris Akbıyık şöyle devam etti: “Güvenlik sıkıntımız yok. Hakkari’nin dağları, dağcıları, doğa severleri bekliyor. Zap suyumuz var, senelerce can alması, kazaların yaşanmasıyla gündeme geliyor. Ama artık Zap Suyu can almıyor, Hakkâri’ye can veriyor. Burda artık rafting yapılıyor, 6 kulübümüz var. Kız, erkek sporcularımız burda rafting yapıyor. Buzul, sirk göllerimiz var. Buralarda da durgun su kano yarışları, yamaç paraşütü yapılıyor. Dağ bisikleti sporları yapılıyor. Yaylaları, dağları, akarsuları, buzul bölgesiyle herkesi Hakkâri’ye bekliyoruz. Tamamen bakir yerler, senenin 12 ayı doğa ile yaşayabileceğiniz alanlara sahip.”

10 BİN ÖĞRENCİYE KAYAK EĞİTİM

Gençlik ve Spor İl Müdürü Emin Yıldırım ise şunları söyledi: “Hakkâri Türkiye’nin en genç nüfusuna sahip bir il. Kayak merkezimizin kapasitesini arttırdık, Hakkâri nüfusunun % 60’ını kayakla tanıştırıp eğitim verdik. Yılda 10 000 öğrenciye sıfırdan kayak öğretiyoruz. Okullarından alıp kayak merkezine getiriyoruz, malzemeleri verip kayak sporunu öğretiyoruz. Hakkâri’deki tüm okullarda ilkokul 2, 3’üncü sınıftan, lise son sınıfına kadar tüm öğrencileri bu eğitime dahil ediyoruz. Öğrencileri kayakla tanıştırıyoruz, ayrıca sosyalleşmelerini sağlamaktayız. Antrenörlerimiz buraya gelen öğrenciler arasında kayak sporuna yatkın olan, kayağı hemen öğrenenleri de seçip, bu spora yönlendiriyor.”

YAZAR BİLGİSİ
Mehmet Ali
Mehmet Ali ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sitemiz yayınlamış olduğu ve yayınlamaya devam ettiği haberlerde konu alan olaylara ve kişilere yorum yapmadan tarafsız ve sadece meydana gelen olayları okuyucularına bildirmektedir. Hiç bir olayı göz ardı etmeden her ne olduysa açıklayıp okuyucularına sunmayı hedefler, sitemiz webdehaber.com'da yayınlanan içerikler Türkiye Cumhuriyeti yasalarına %100 uygun olarak yayınlanmaktadır, yayınlanan her türlü resim, bilgi, metin ve haber telif hakkı sahiplerinden yazılı izin alınmak sureti ile yayınlanmaktadır.