ofis taşıma

baymavislotbar

Yazın Çocukların Beslenmesindeki Önemli Kriterler

31.12.2020
243
Yazın Çocukların Beslenmesindeki Önemli Kriterler

Yazın çocukların beslenmesindeki önemli kriterler; Okul dönemindeki beslenme alışkanlıkları ile yaz dönemindeki beslenme alışkanlıkları her çocuk için farklılaşmaktadır. Belli bir düzen içinde yeme içme ve uyku alışkanlıkları sadece okul zamanına has bir durum değildir. Yaz sezonuna gelindiği zaman genellikle yaşamın düzeninden şaşılmaktadır. Bu dönemde herkesin beslenme programına dikkat etmesi tavsiye edilir. Ancak konu çocuk olduğu zaman beslenme hususuna çok daha fazla özen gösterilmelidir. Yaz zamanında da belli başlı özel kriterler ile beslenme düzeni oluşturulmalıdır.

Yazın Çocukların Beslenmesindeki Önemli Kriterler

Fiziksel Aktivite Arttırılmalıdır

Açık havada daha çok zaman geçirilmesi için imkanların daha fazla olduğu yaz aylarında çocukların enerjilerini istedikleri gibi atmalarına izin verilmelidir. Abur cubur tüketiminde olan artış sebebi ile çocuklardaki kilo artışları da dengesiz ve sağlıksız olarak artabilmektedir. Bunun için fiziksel anlamda aktivitenin artması için destek olmalısınız. Televizyon karşısında zaman geçirmesindense açık havada top oynaması için ortam ayarlamalısınız.

Abur Cuburdan Uzak Kalmalarına Yardımcı Olun

Hem gereğinden fazla yağlı hem de fazlasıyla karbonhidrat ve şeker yüklü olan abur cuburların fiziksel zararlarının yanı sıra zihinsel olarak da zararlı etkileri oldukça yüksektir. Bunun zararlarını çocuklara anlatmalı ve bu anlatım esnasında oldukça sabırlı olmalısınız.

Sağlıklı beslenmenin öneminden bahsetmeli ve tabi ki bu hususta da iyi örnek olmalısınız. Sofra hazırlarken birlikte hareket edebilir ve yemek saatlerini keyifli sohbetler ile destekleyebilirsiniz.

Açıkta Satılan Besinlerden Uzak Durun

Yine ilk olarak örneği olduğunuz çocuğunuzun açık satılan besinlerden uzak kalmasını istiyorsanız burada da desteği sunmalısınız ve ev yapımı yiyeceklere verdiğiniz önemi arttırmalısınız. Çocuğunuzun sevdiği kek, meyve, sebze, poğaça gibi besinleri de yine siz elinizle yapmaya gayret etmelisiniz. Bu şekilde dışarıda satılan besinlerden de daha kolay uzak kalabileceksiniz.

İştahsız Olduğu Zamanlarda Yemek Noktasında Zorlamayın

Aşırı sıcağın etkisi ile yemek yeme alışkanlıklarında da bezginlik gelmesi oldukça normaldir. Sık yenen yemek miktarlarında azalmalar olması da mümkündür. Bunun için çocuklarda görülen iştahsızlık durumlarına da önem verilmeli ancak üstelenmemelidir. Porsiyonlar uygun seviyede tutulmalıdır. Eğer iştahları 1 aydan fazla sürece açılmıyorsa o zaman uzman hekiminizden destek isteyin.

YAZAR BİLGİSİ
Mehmet Ali
Mehmet Ali ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sitemiz yayınlamış olduğu ve yayınlamaya devam ettiği haberlerde konu alan olaylara ve kişilere yorum yapmadan tarafsız ve sadece meydana gelen olayları okuyucularına bildirmektedir. Hiç bir olayı göz ardı etmeden her ne olduysa açıklayıp okuyucularına sunmayı hedefler, sitemiz webdehaber.com'da yayınlanan içerikler Türkiye Cumhuriyeti yasalarına %100 uygun olarak yayınlanmaktadır, yayınlanan her türlü resim, bilgi, metin ve haber telif hakkı sahiplerinden yazılı izin alınmak sureti ile yayınlanmaktadır.