ofis taşıma

baymavislotbar

Naftalinin Zararları

15.12.2020
474
Naftalinin Zararları

Naftalinin zararları, İçeriğindeki madde temek olarak taş kömürünün dinlendirilip damıtılma aşamasıyla elde edilir. Kokulu bir madde olan naftalin aslında hidro-karbonik bir bileşim olmakla beraber ısı ile katı şekilden sıvı hale getirilmeden gaza dönüşen kimyasaldır . Naftalin zaman içerisinde kendini azaltarak eriyip yok olur. Bizlerde buharlaşıp yok olan bu maddenin yenisini almak zorundayız. Buna olaya süblimleşme adı verilir.

Naftalinin İnsan Vücuduna Zararları

Naftalin buharı, evdeki dolaplarımızda ve giysilerimizde hoş kokulara sebep olur. Defalarca alıp kullandığımız bu madde insan sağlığı açısından tehlikeli sonuçlar doğururlar. Üzerine naftalin bulaşmış giysiler, havalandırılmayan ve kapalı ortamlarda solunan tablet naftalin bizler uykudayken yani en korunmasız anlarda, ak ciğerleriniz tarafından bronşlara çekilmekte ve vücudunuzun içinde depolanmaktadır. Basit bir durum gibi görünen bu durum her gün kesintisiz bir şekilde devamlı solunması, sağlık açısından tehlikeli sonuçlanabilir.

Dünya Sağlık Örgütü makalelerine göre çok tehlikeler sınıfında yer alan naftalin Avrupa’ da yasaklanmasına rağmen, ülkemizde çok basit her yerden temin edilebilir. Aslında geçmişte, pire ve güveleri ortadan kaldırmak için kullanılan ve sağlığa zararlı etkilerinden dolayı birçok olumsuz sonuçları görülüp yasaklanan naftalin beyaz zehir olarak ta adlandırılmıştır.

Naftalinin Zararları

Naftalinin Zararları

Naftalinin Zararları Nelerdir?

  • İçeriğinden dolayı vücuda çok hızlı girerek etki eder.
  • Gaz halinde solunmasıyla akciğer ve gırtlak kanserine sebep olduğu tespit edilmiştir.
  • Devamlı ve aşırı derecede solunması, kırmızı kan hücrelerimize zarar verir.
  • Anemi hastalığına (kansızlık) sebep olur, bu hastalığın belirtileri; halsizlik, bitkinlik, tendeki solukluk.
  • Solunmasında klasik zehirlenme belirtileri gibi mide bulantısı, baş dönmesi, kusma, bayılma, ciğerlerde hasar meydana getirebilir.
  • Naftalin buharı gözleri de tahriş ederek, geçici yada kalıcı görme bozukluğuna sebep olur.
  • Deri ile sürekli temas edilmesi halinde vücuda geçerek sağlık açısından çeşitli ciddi zararlar görülür.
  • Küçük çocuk ve bebeklerde tablet naftalinlerin yutulması yada yalanması yavrularımızın boğularak ve zehirlenerek ölümüne sebep olabilir.

Naftalinin insan sağlığına zararlarından bahsettiğimiz yazımızda anlaşılacağı üzere naftalin beyaz bir zehir olduğu anlaşılmaktadır. Yaşam alanlarımızda giysi ve ev eşyalarımızı böcek ve haşerelerden korumak için, naftalin uygulamaktansa bunun yerine rendelenmiş beyaz sabun, sabun tozu, bitkisel bazlı böcek ilaçlarından faydalanmak insan sağlığı için daha elverişli olacaktır.

YAZAR BİLGİSİ
Hakan Dişli
Hakan Dişli kimdir?
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sitemiz yayınlamış olduğu ve yayınlamaya devam ettiği haberlerde konu alan olaylara ve kişilere yorum yapmadan tarafsız ve sadece meydana gelen olayları okuyucularına bildirmektedir. Hiç bir olayı göz ardı etmeden her ne olduysa açıklayıp okuyucularına sunmayı hedefler, sitemiz webdehaber.com'da yayınlanan içerikler Türkiye Cumhuriyeti yasalarına %100 uygun olarak yayınlanmaktadır, yayınlanan her türlü resim, bilgi, metin ve haber telif hakkı sahiplerinden yazılı izin alınmak sureti ile yayınlanmaktadır.