ofis taşıma

baymavislotbar

Karbonhidrat Nedir?

31.12.2020
242
Karbonhidrat Nedir?

Karbonhidrat nedir; Hazırlanması en kolay, en hızlı ve bence en lezzetli yemeklerden makarna. İyi yapılmış pilava da bayılırım. Yapılmamış, tane tane, güzel kokulu pilava hayır demem. Bu spor programımda neyse ki bunlara izin vardı. Öğlenleri beyaz et ve salatamın yanında pilav da yiyebiliyorum. Fakat akşamüstü saat 17:00’den sonra yasak. Makarna işlenmiş gıdaya girdiği için ve ekmek gibi buğday içerdiğinden pek tavsiye edilmiyor. Bu nedenle genelde pirinç ve bulgur pilavı ile beslendim. Arada tabii ki makarna keyfimi de yaptım, kepekli makarnayı denedim.

Karbonhidrat Nedir?

Tahıllı makarnalar da güvenle tüketiliyor. Akdeniz beslenme biçiminde gözde. İtalyan ve Fransızların inceliklerini göz önünde bulundurabilirsiniz. Pirinçlerle ilgili de minik bir detaya gireyim. Baldo pirinç severler bunun yerine yasemin yada basmati prinç vs. gibi şeklini kullanabilir çünkü bunlar uzun salımlıdır. Baldo pirinç kırık bir pirinç çeşididir ve bu yüzden kana daha çabuk karışır.  Karbonhidratları enerji için kullanıyoruz.

Karbonhidrat Nedir

Karbonhidrat Nedir

Aktivite esnasında karbonhidrat aracılığı ile gelen enerji daha az oksijene gereksinim duyduğu için, yağ ve proteine göre daha elverişli bir enerji kaynağıdır. Günlük enerji ihtiyacımızın yarısının karbonhidrat kaynaklı yiyeceklerden sağlanması normalde yeterlidir. Ama yoğun antrenman gerektiren spor dallarında sürekli doygunluk sağlaması için karbonhidrat oranı %70 ‘e kadar çıkabilir.

Karbonhidrat İçeren Şeyler Nelerdir?

Sağlıklı beslenme ve sportif performans açısından bileşik karbonhidrat içeren tahıl ürünleri, sebzeler, kuru baklagiller gibi besinler alınmalı. Spor yapmayan kişilere, enerjinin karbonhidrattan gelen oranının %65’e kadar çıkabilir. Karbonhidratlar Kompleks ve Basit olmak üzere iki kategoriye ayrılır. Kompleks olan da lifli ve Nişastalı olarak içinde ayrılır. Yani, enerjiyi çeşitli besinlerden alabiliriz. Sporcuların basit karbonhidratlar yerine pirinç, kuru baklagil, sebze ve tahıl ürünleriyle kompleks karbonhidratları tüketmeleri, performans ve sağlıkları açısından önerilir. Fakat bunun da bir saati var. Saat 17:00’den sonra karbonhidrat almayın ve meyve yemeyin. Akşam saatlerinde yediğiniz meyve, aynı şeker gibi, pankreasın insülin sağlamasına sebep olur.

YAZAR BİLGİSİ
Mehmet Ali
Mehmet Ali ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sitemiz yayınlamış olduğu ve yayınlamaya devam ettiği haberlerde konu alan olaylara ve kişilere yorum yapmadan tarafsız ve sadece meydana gelen olayları okuyucularına bildirmektedir. Hiç bir olayı göz ardı etmeden her ne olduysa açıklayıp okuyucularına sunmayı hedefler, sitemiz webdehaber.com'da yayınlanan içerikler Türkiye Cumhuriyeti yasalarına %100 uygun olarak yayınlanmaktadır, yayınlanan her türlü resim, bilgi, metin ve haber telif hakkı sahiplerinden yazılı izin alınmak sureti ile yayınlanmaktadır.