ofis taşıma

baymavislotbar

Hamileliğin Belirtisi ve Gebelik Belirtileri

15.02.2021
922
Hamileliğin Belirtisi ve Gebelik Belirtileri

Hamileliğin Belirtisi ve Gebelik Belirtileri Kadınların fizyolojik bir özelliği olan hamilelik, bebek sahibi olmaya karar verildikten itibaren dört gözle beklenmektedir. Genellikle kadınlar uygun koşullar sağlandıktan sonra adet döngülerini takip etmeye başlar. Bu  süre zarfında adet döngülerinin kanama gününde itibaren 10 – 15 gün sonrasında yumurtalama dönemine girerler.  Gebeliğin gerçekleşmesi için bu tarihler en uygun zaman dilimidir.


Hamilelik belirtileri kişiden kişiye çok farklılıklar gösterebilir. Bu zamanlar çok stresli bir dönem olduğu ve sürekli beklentide olunduğu için sancılı geçen zamanlardır. Kadınların hormon yapısının bozulduğu ve istenmeyen durumlara sebep olsa da hamile kalmak isteyen her kadın bu belirtileri yaşamak için dört gözle beklemektedir.  Hemen hemen herkesin bildiği genel hamilelik belirtilerinden ilki kadının adet gününün gecikmesidir. Stres, mevsim değişikliği, kullanılan ilaçlar gibi bir takım etkenler adet gününü geciktirse de normalden daha uzun yaşanan gecikme gebeliğin ilk sinyalini vermektedir. Tabii ki adet gecikmesi asla kendi başına bir kanıya varmaya sebep değildir. Kadınların her insanda olduğu gibi metabolik, genetik ve fiziki farklılıkları bir çok belirtinin bazı kadınlarda görülüp bazı kadınlarda ise hiç rastlanmadığına sebep olmaktadır.

Adet dönemi gecikmesinden sonraki belirtilerden bir diğeri ise mide bulantısı ve buna bağlı olarak kusmadır.  Baş dönmesi , yorgunluk, uyku hali de gebeliğin sinyalleri arasında yer almaktadır. Gebelik belirtisi olan mide bulantısı özellikle sabahları ortaya çıkar. Kokulara fazlası ile hassas olmanın yanı sıra  bazen çok yemek yemek bazen de aşırı iştahsızlık belirtiler arasına girmektedir. Bütün kadınlarda görülmese de embriyonun yerleşmesinde implantasyon ismi verilen kanama görülür. Bu kanama adet kanaması aksine lekelenme şeklinde görülür ve bir kaç gün sürmektedir. Hamileliğin ilk haftalarında meydana gelen belirtilerden bir diğeri ise göğüslerde yaşanan şişlik, ağrı, hassasiyet durumudur. Vücutta meydana gelen değişimlere bağlı olarak idrara sık çıkma, kasıklara saplanan ağrılar, vücut ısısında artış, sürekli uykusuzluk, duygu durumlarında ani ve sebepsiz değişmeler gebelik belirtilerindendir. Aşerme , yüzde oluşan güneş yanığına benzeyen kahverengimsi lekeler ise gebeliğin ilerleyen zamanlarında yaşanan belirtilerindendir.

Bütün bu belirtiler yüzde yüz gebe kalındığı anlamına gelmez. Çünkü gebelikteki belirtilerin bir çoğu adet dönemi yaşanılan belirtiler ile neredeyse benzerdir. Eğer hamilelik şüpheleriniz varsa evde yapılan gebelik testlerinden kolayca edinebilir ve öğrenebilirsiniz. Tabii ki de kesin sonuç uzman doktora başvurarak kan testi yaptırmaktır.

YAZAR BİLGİSİ
haberci
Haberci : ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sitemiz yayınlamış olduğu ve yayınlamaya devam ettiği haberlerde konu alan olaylara ve kişilere yorum yapmadan tarafsız ve sadece meydana gelen olayları okuyucularına bildirmektedir. Hiç bir olayı göz ardı etmeden her ne olduysa açıklayıp okuyucularına sunmayı hedefler, sitemiz webdehaber.com'da yayınlanan içerikler Türkiye Cumhuriyeti yasalarına %100 uygun olarak yayınlanmaktadır, yayınlanan her türlü resim, bilgi, metin ve haber telif hakkı sahiplerinden yazılı izin alınmak sureti ile yayınlanmaktadır.