ofis taşıma

baymavislotbar

Hava Yastığı Nedir? Prensipleri Nelerdir?

07.02.2021
175
Hava Yastığı Nedir? Prensipleri Nelerdir?

Hava yastığı patlaması büyük kazalar sonucunda gerçekleşmektedir. Tabi, bazı kazaların durumlarına göre ise patlamayabilir. Bu nokta da ise hava yastığı nedir? Hava yastığı ne zaman patlar? Gibi sorular sürücülerin aklına geliyor. Bu soruların çerçevesinde hazırladığımız bu yayında hava yastığı ile ilgili bütün detaylara ulaşabileceksiniz.

John W. Hetrick adındaki bir endüstri mühendisi, 1952 yılında eşi ve çocukları ile birlikte gerçekleştirdikleri bir yolculuk sırasında hendeğe düşer. Bu kaza vesilesi ile birlikte John W. Hetrick, hava yastığını bulan adam olarak tarihe geçer. Ziraa kazadan sonra hava yastığının patentini almıştır.

Hava yastığı bulunmadan önce bu tür kazalar sıklıkla yaşanmakta. Bu kazalara direksiyon kazası adı verilmekteydi. O dönemde bulunan hava yastığı ile birlikte torpido bölümünün çevresine konan şişebilen bezler sayesinde birçok can kurtulmuştur. Dilerseniz, günümüzdeki hava yastığının çalışma prensipleri konusuna bakalım;

Hava Yastıklarının Çalışma Prensipleri

Hava yastığının çalıştığı durumlar, kazanın şiddetine göre değişebilir. Bu yüzden de hava yastığının çalışma prensipleri iyi bir şekilde bilinmelidir. İşte hava yastıkları nasıl çalışır? Sorusunun cevabı;

  1. Aracın ön kısmında çok şiddetli olmak üzere darbe olduğunda aniden hız kaybeder.
  2. Aracın ani yavaşlamasını anlayan ivme ölçer, yani araçta bulunan sensör aracılığı ile ani hız değişimi ölçülür.
  3. İvme ölçer vasıtası ile darbenin şiddeti hesaplanır. Normal fren yapıldıysa yeterli kuvvet olmamıştır. Fakat, yavaşlama çok ani olmuşsa hava yastığının devresi tetiklenir.
  4. Sensörlerin de vasıtası ile uyarı alan hava yastığı devresi, akıma başlar.
  5. Isıtma elemanı ise kimyasat patlayıcıyı ateşler. Bu ateşleme işlemi, yaklaşık olarak kazan 20 milisaniye sonra gerçekleşir.
  6. Tüm sistemin tetiklenmesi ile beraber patlayıcı nitelikteli madde yanmaya başlar ve naylon yastığa yüksek hızla zararsız bir gaz dolar. Bu gazlar da genelde argon ve nitrojendir.
  7. Yaklaşık 30 milisaniye sonra hava yastığı şişmiş olur.
  8. Kaza anında ise hava yastığı aniden açılır. Sürünün de aniden ileri gitmesi ile birlikte sürücü, hava yastığına çarpar ve darbe almaktan kurtulur. Bu andan sonra ise hava yastığındaki gaz yavaşça tahliye olmaya başlar.

Bu vesileyle de görüyoruz ki; hava yastığı olmayan araçlarda hayati tehlikeniz var demektir. Bundan dolayı da hava yastığı olmayan araçları tercih etmemenizi öneririz.

YAZAR BİLGİSİ
haberci
Haberci : ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sitemiz yayınlamış olduğu ve yayınlamaya devam ettiği haberlerde konu alan olaylara ve kişilere yorum yapmadan tarafsız ve sadece meydana gelen olayları okuyucularına bildirmektedir. Hiç bir olayı göz ardı etmeden her ne olduysa açıklayıp okuyucularına sunmayı hedefler, sitemiz webdehaber.com'da yayınlanan içerikler Türkiye Cumhuriyeti yasalarına %100 uygun olarak yayınlanmaktadır, yayınlanan her türlü resim, bilgi, metin ve haber telif hakkı sahiplerinden yazılı izin alınmak sureti ile yayınlanmaktadır.