ofis taşıma

baymavislotbar

Gündelik Makyaj Hataları Nelerdir?

31.01.2021
344
Gündelik Makyaj Hataları Nelerdir?

Kadınların kendi algısı ve çevresel faktörlerin etkisi gibi sebeplerle makyaja özel bir ilgisi vardır. Makyaj kadınlar için kusurları kapatmanın ve kendini daha iyi ve özgüvenli hissetmenin bir anahtarıdır. Her geçen dönemde farklı akımlar ortaya koyan kozmetik sektörü de, makyaj konusunda kadınlar için sonsuz bir seçenek sunar. Ancak kadınlar yeni çıkan her ürünü deneyerek, kendi tenine ve yüz hatlarına uygunluğunu sorgulamaksızın bazı makyaj hataları yaparlar. Bu hatalar çoğunlukla ürünlerin çok fazla kullanılması, yüzde yanlış noktalara yanlış vurgulamalar yapılması ya da gündüzleri, ağır gece makyajı tarzında makyaj yapmaları gibi durumları ortaya çıkarır.

Gündelik Makyaj Hataları Nelerdir

 

Eksik Cilt Bakımı

Bir makyajın en doğru yapılmasının bile sonucunda kötü bir görünüme sebep olan eksik ya da yanlış bakım uygulamaları, kadınlar tarafından dikkat edilmeyen bir durum olabiliyor. Bakım denildiğinde, doğru temizleme jelleri, maskeler, peeling ürünler ve nemlendirici kremler başta gelir. Makyaj doğru temizlenmiş ve nemlendirilmiş tende en güzel halini alacaktır. Bunun için makyaj temizleme aşamalarına dikkat edilmeli, gözenekler ürünlerden ve kirden arındırılmalı ve düzenli olarak nemlendirici ve günlük bakım kremleri uygulanmalıdır. Kadınların en çok aksattığı bu adımlar, cildin doğru nem dengesini koruyamadığı için kurumaya, makyajın da pütürlü bir görünüme sahip olmasına sebep olur.

Cilt Tonu

Kadınlar ilk olarak kendi cilt tipini ve tonunu bilmelidir. Ten makyajı yaparken dikkat edilmesi gereken doğru tonlar, yanlış uygulandığı takdirde komik bir görünüme sebep olacaktır. Açık tenli ya da koyu tenli kadınlar, kendi cilt renklerine uygun fondöten ve kapatıcı ürünler kullanmalı, kendi tonu dışında ürünlerden uzak durmalıdır. Kadınların yaptığı bir diğer hata ise fondöten seçimlerini ellerinde ya da bileklerinde deneyerek yapmalarıdır. Ancak cilt rengi ile bilek rengi aynı tonlarda olmadığı için, bu deneme işlemi en uygun boyun ve çene arasındaki noktada denenmelidir.

Yanlış Tonlar

Kadınlar uyum içinde olmayı severler. Ancak makyajda bu konuda abartıya kaçmak, estetik değil daha çok komik bir görünüme yol açar. Pembe rengi hem göz farında hem yanaklarda hem de dudaklarda kullanmak direkt olarak acemice bir makyaj hatasıdır. Ayrıca göz altları için kapatıcı uygularken de beyaza yakın, açık tonlar kullanmak da göz altı kusurlarınızı kapatmak yerine açığa çıkaracak uygulamalardan biri olur.

Yanlış Uygulama

Özellikle allık ve kontür uygulamalarında ortaya çıkan uygulama hataları ile kadınlar yüzlerini olduğundan daha düşük ve soluk gösterirler. Uygulanacak bölgenin doğru belirlenmemesi üzerine ortaya çıkan bu durumda, vurgulanması gereken alandan ziyade pek çok başka bölge vurgulanır ve yüzde ilk bakışta bir düşüklük ortaya çıkar. Sarkmış bir görünüm sunan yanlış allık tonu ve uygulama bölgesi, hassas bir denge korunarak cilt tipine göre uygulanmalıdır. Kontür uygulamaları ise yüzün daha sert ya da daha ince görünmesi için bir algı yaratırken, yanlış uygulamalar sonucu yüzde yamuk ve sarkmış bir görünüme sebep olabilir. Bunun yanı sıra fondöten uygulamasında saç dipleri, kulak çevresi ve boyun bölgesinin atlanması da yüzde bir kesiklik oluşmasına ve ton farkı oluşmasına sebep olan diğer bir hatalı uygulamadır.

Yoğun Makyaj

Gündelik makyaj yapılırken yapılan en büyük hatalardan biri, gece makyajı yapılırcasına simli ve koyu renklerin tercih edilmesidir. Hem gözlere hem de cildin diğer bölgeleri ve dudaklara yapılan vurgu, gündelik makyaj için çok yoğun ve göz yorucudur. Daha doğal tonlarda yapılması gereken günlük makyajlarda, gözde ve dudaklarda koyu tonların kullanılması ve aydınlatıcı gibi ürünlerin simli tercihleri de yanlış uygulamalardan biridir.

YAZAR BİLGİSİ
haberci
Haberci : ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sitemiz yayınlamış olduğu ve yayınlamaya devam ettiği haberlerde konu alan olaylara ve kişilere yorum yapmadan tarafsız ve sadece meydana gelen olayları okuyucularına bildirmektedir. Hiç bir olayı göz ardı etmeden her ne olduysa açıklayıp okuyucularına sunmayı hedefler, sitemiz webdehaber.com'da yayınlanan içerikler Türkiye Cumhuriyeti yasalarına %100 uygun olarak yayınlanmaktadır, yayınlanan her türlü resim, bilgi, metin ve haber telif hakkı sahiplerinden yazılı izin alınmak sureti ile yayınlanmaktadır.