ofis taşıma

baymavislotbar

Çocuklara Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

15.12.2020
495
Çocuklara Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Çocuklara tuvalet eğitimi nasıl verilir; Çocuklarda tuvalet terbiyesinin en temel unsuru çocukların tuvalet eğitimini zamanla kazanıyor olmalarıdır. Çocukların tuvalet ihtiyacını hissedip, anlayabilmeleri için mesaneleri ve makat bölgesindeki kas ve sinirlerin belirli bir düzeye erişmiş olmaları gereklidir. Çocuklarda da bu sistemin olgunlaşması 15-18 aylar arasındadır. Çocuklara tuvalet eğitimi bu aylardan sonra başlatılması gerekir. Aşırı titiz bazı anneler, çocuklarını sık sık tuvalete getirerek erken yaşta tuvalet terbiyesi vermeye çalışmaktadır.

Bunun sonucunda çocuklarda ters etki yaparak gece altına ıslatma gibi sorunlar ile karşılaşılabilir. Yapılan araştırmalarda 1 buçuk yaşından küçük çocuklarda tuvalet terbiyesi verilmesi çocukların çoğunun 5 yaşından sonra da alt ıslatmayı sürdürdükleri, tam aksine 18 aydan büyük çocuklara verilen tuvalet terbiyesiyle çocukların neredeyse tamamı 3 yaşında tamamıyla altlarının kuru kaldıkları görülmüştür.

Fakat tuvalet terbiyesinin ileri yaşlara ertelenmesinin de çocuğun kuru kalmasını epeyce geciktirdiği de bilinmektedir. Çocuklarda tuvalet terbiyesi için en uygun zamanlar 18-24 aylar arasındadır. Bu yaşlardaki çocuk hem söylenenleri kavrar hem de bu yaşta büyüklerini taklit etmeye meraklı bir şekilde bu eğitime direnç göstermez. Çocukların taklit etme heveslerinden faydalanarak daha büyük bir hemcinsini idrarını yaparken veya tuvalete otururken gözlemlemesi çocuklarda tuvalet terbiyesinde yardımcı bir yöntemdir.

Çocuklara Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Çocuklar ilk olarak dışkısını yapmaya alıştırmak daha uygundur. Çocuklar dışkılarını yaparken idrarını da yapar ve iki işlevi başlangıçta birbirinden ayırt edemezler. Bu ayrımı kısa sürede ilk yapan kız çocuklardır. Erkek çocuklarına ise tuvalette oturarak dışkı yapmayı sonrasında ise ayakta idrar yapmayı öğrenmelidir.

Çocuklarda tuvalet terbiyesi için ilk yapılması gerekenlerden biri ise, çocuklar için bir lazımlık alarak banyo odasına veya çocuğun odasına koyulmalıdır. Çocuk lazımlığın kendisine ait olduğunu bilerek benimsemelidir. ofis taşımacılığı

Çocuklara Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Çocuklara Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Çocuklarda Tuvalet Terbiyesi için öneriler;

  1. İlk haftalarda çocukları lazımlığa giysileriyle oturtarak, çocuğa bundan sonra tuvalet ihtiyacı için lazımlık kullanacağı benimsetilir ve iki terim arasında bir bağ kurulur.
  2. Dışkılama hareketi için ayakların yere basmasının önemi çocuğa vurgulanmalıdır. İlk başlarda sabah kahvaltısı sonrasında denemeler yapıp, gün içinde belli zamanlarda tekrarlanır.
  3. Çocuğun oyun oynarken bezsiz olması, lazımlığının yakın yerlerde olması sağlanmalı, tuvalet ihtiyacı olduğunda lazımlığa gitmesi öğretilmelidir. Bu durum bıkmadan tekrarlanmalı, başarısızlıklardan yılmamalısınız. Birkaç güne çocuk bu beceriyi kazanır.
  4. Aşamalar ilerledikçe, ilk başta çocuk gündüzleri bezden çıkarılır, külot giydirilir.
  5. Çocuklar uykuya yatırılmadan hemen önce ve uyandıklarında hemen lazımlığa oturtulur.

Çocuğa bu durum özendirilmek için “evet başardın” gibi sözlerle destek olunur. Çocuğunuza yaptığınız öneriler kesinlikle olumlu yönde olmalıdır. Altına kaçıran çocukları kesinlikle azarlayıcı, tehdit edici, yüksek sesli olunmamalıdır. Çocuklarda 3 ile 4 yaşına kadar alt ıslatma olabilir. Fakat 4 yaşından büyük çocuklarda gece yatak ıslatma, farklı psikolojik yada ilaç tedavisi gerektirebilir.

YAZAR BİLGİSİ
Dilek Kevgirci
Dilek Kevgirci kimdir?
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sitemiz yayınlamış olduğu ve yayınlamaya devam ettiği haberlerde konu alan olaylara ve kişilere yorum yapmadan tarafsız ve sadece meydana gelen olayları okuyucularına bildirmektedir. Hiç bir olayı göz ardı etmeden her ne olduysa açıklayıp okuyucularına sunmayı hedefler, sitemiz webdehaber.com'da yayınlanan içerikler Türkiye Cumhuriyeti yasalarına %100 uygun olarak yayınlanmaktadır, yayınlanan her türlü resim, bilgi, metin ve haber telif hakkı sahiplerinden yazılı izin alınmak sureti ile yayınlanmaktadır.