ofis taşıma

baymavislotbar

Sürekli Maske Takanlarda Oluşan Cilt Rahatsızlıkları

15.12.2020
597
Sürekli Maske Takanlarda Oluşan Cilt Rahatsızlıkları

Sürekli maske takanlarda oluşan cilt rahatsızlıkları; Son aylarda korana virüsten dolayı hem kendimizi hem de çevremizi korumak için kullandığımız maskeler bir süre sonra cildimizde kızarıklığa ve kuruluğa neden olabiliyor.

Sürekli Maske Takanlarda Oluşan Cilt Rahatsızlıkları

Uzun süre havasızlığa maruz kalan cilt yağlanmaya ve kurumaya başlıyor, ne yazık ki bu da cildin doğal dengesinin bozulmasına ve gözeneklerin genişleyip sivilce, akne ve hatta siyah noktaların oluşumuna bile müsait hale geliyor. Bu daha çok T bölgesi olarak söylenilen çene, yanak ve burun kısmında oluşuyor. Ter ve yağlanma cildin mikrobiyatasını bozarak bazı patojen cilt akarlarının çoğalmasına neden olur.

Özellikle cildiniz hassas ise maskeye bağlı tahriş olmasından dolayı pullanma ve kızarıklıklar görülebiliyor. Egzamaya yatkın ciltlerde ise sürekli maske kullanımı, egzama belirtilerinin daha da şiddetlenmesine neden olabiliyor. Baskı, ısı ve sürtünme kıl köklerinde tahrişe neden olarak sivilce çıkışını da tetiklemiş olur.

Sürekli Maske Takanlarda Oluşan Cilt Rahatsızlıkları

Sürekli Maske Takanlarda Oluşan Cilt Rahatsızlıkları

Tüm gün maske ile havasız kalan cilt içinde ısı artışı gözlenir. Bu artan ısı da cilt damarlarında genişleme ve kızarıklık meydana getirir. Ciltte oluşan bu kızarıklıklar bir süre sonra kalıcı hale gelerek Roza (gül hastalığı) dediğimiz ciltte kızarıklık ve sivilcelenme ile ortaya çıkan bir tabloya da neden olabilir. bodrum escort bayan

Peki maske kullanırken cildimizi de korumak için neler yapmalıyız?

  • İlk yapmanız gerek şey elbette ki cilt temizliğinizi düzenli hale getirip aksatmamanız.
  • Yüzünüze uygun tonik ve nemlendirici kullanın.
  • Kullandığınız maskelerin merdiven altı olmadığına dikkat edin. Sağlık bakanlığının onayladığı veya önerdiği maskelerden kullanın. Cildiniz hassas ise,  yüzde yüz pamuklu kumaştan yapılmış, iç kısmı yumuşak maskeler kullanın.
  • Maskenizi takmadan önce dudaklarınızın çatlamaması için nemlendirin.
  • Uygun yerlerde maskenizi çıkarıp yüzünüzü havalandırın
  •  Uzun süre maskeyi kullanmayın. Uzmanlar 4 saatte bir maskenin değiştirilmesi gerektiğini söylüyor
  • Bu uygulamalara rağmen yüzünüzde cilt problemleri hala devam ediyorsa mutlaka bir dermatoloğa danışın, doktorunuz mutlaka sizi uygun tavsiyeler ve ürünleri önerecektir.
YAZAR BİLGİSİ
Mehmet Ali
Mehmet Ali ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sitemiz yayınlamış olduğu ve yayınlamaya devam ettiği haberlerde konu alan olaylara ve kişilere yorum yapmadan tarafsız ve sadece meydana gelen olayları okuyucularına bildirmektedir. Hiç bir olayı göz ardı etmeden her ne olduysa açıklayıp okuyucularına sunmayı hedefler, sitemiz webdehaber.com'da yayınlanan içerikler Türkiye Cumhuriyeti yasalarına %100 uygun olarak yayınlanmaktadır, yayınlanan her türlü resim, bilgi, metin ve haber telif hakkı sahiplerinden yazılı izin alınmak sureti ile yayınlanmaktadır.