ofis taşıma

baymavislotbar

Cilt Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

19.02.2021
671
Cilt Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Cilt bakımı hem kadın hem de erkekleri ilgilendiren bir durumdur. Çok yağlı ya da kuru bir cilt başka sağlık sorunlarına da yol açabilir. Yada cildinizin yeterince temizlenmemesi cilt problemlerine sebebiyet verebilir.

Peki, cilt bakımında nelere dikkat etmeliyiz?

 

Cildinize bakım uygulamak için satın almış olduğunuz ürünün doğru ürün olduğundan ve doğru bölgeye uyguladığınızdan emin olmalısınız. Bir ürünün pahalı ve marka olmuş olması sizin için doğru ürün olduğu anlamına gelmeyebilir. İstediğiniz etkiyi çok uygun fiyatlı bir ürün sayesinde de elde etmeniz mümkün. Önemli olan nokta sizin cildinize uygun olması ve içeriğinde zarar verici maddeler bulunmamasıdır.

Ürün içeriğine dikkat etmek

 

Yüz ve saç temizliği için satılan ürünlerin içersinde genellikle Sodyum Lauryl Sülfat bulunur. Bu bileşik madde ciltteki yağların çözülmesini sağlar. Buda cildi ve saç derisini kurutur. Kuruyan cilt ya da saç derisi tahriş olur ve kepek oluşumu görülür. Bu nedenle içeriğinde bu maddenin bulunmamasına dikkat etmenizde fayda var. Özelliklede kepek sorunu ve cilt kurulu probleminiz varsa bu daha da artmasına sebep olur.

 

Alkolsüz tonik kullanmak

 

Kullandığınız toniklerin içerisinde alkol var ise bu cildinizi koruyan doğal yağların yok olmasına sebep olur. Doğal yağların yok olması ile birlikte cildinizde aşırı kuruluk ve çatlaklar meydana gelecektir. Yada tam tersi aşırı yağlanma oluşur. Bu gibi durumlar da akne ve sivilce oluşumuna neden olur.

 

Alkolsüz toniklerin içersinde bitkisel yağlar ve Aloe vera bulunduğu için cildi nemlendirip rahatlatır.

 

Yüzü sabunla yıkamak

 

Cildinizin daha iyi temizlenebilmesi için sabunla yıkamanız cildinizi temizlese de zarar görmesini sağlar. Sabunların içeriğinde bulunan maddeler cildinizin pH dengesini bozar. Buda cildinizi kurutur ve cansız görünmesine sebep olur.

 

Göz kremleri

Göz çevresindeki kırışıklar ya da renk tonlarının dengelenmesi için kullanılan kremlerin bazılarında bulunan parafin, mineral ve yoğun yağlar göz çevrenizin tahriş olmasına neden olabilir. Göz çevrenizde şişlik ve kızarıklık oluşur. Göz çevresi cildinizin diğer alanlarına göre daha ince bir deriye sahip olduğundan dolayı daha hassastır. Eğer bu gibi belirtiler oluşuyorsa bu kremleri kullanmayı bırakmalısınız.

 

Tarihe dikkat etmek

Cilt bakımında kullanmış olduğunuz ürünlerin son kullanma tarihlerine çok dikkat etmelisiniz. Tarihi geçmiş ürünler cildinize zarar verebilir.

 

Buhar banyosu

 

Yüze buhar banyosu uygulamanın cilde iyi geleceğini düşünsek de buhar banyosu esnasında yüzün aşırı derecede ısınması cildin asit ve su dengesinin bozulmasına sebep olur. Buda cilt egzaması oluşumuna yol açabilir. Ayrıca buhar banyosu cilt gözeneklerini açacağı için her cilt tipine uygun olmayabilir.

 

Yüzü çok yıkamak

 

Yüzünüzü çok sık yıkamanızda cildinize zarar veren bir etkendir. Yıkama işleminden sonra cilt henüz kendi doğal yağını yeniden oluşturmadan yeniden yıkamak cildinizin kurumasına yol açacaktır.

 

Klimalı ortamlar

Klima ve benzeri ürünlerin bulunduğu ortamlarda çok fazla zaman geçirmeniz cildinizin kurumasına sebep olur. Bunun için cilt tipinize uygun bir nemlendirici kullanmalısınız.

 

Kötü beslenme
Tek yönlü bir beslenme ya da sürekli sağlıksız gıdalar tüketmek cildinizin daha hızlı yaşlanmasına sebep olur. Cilt sağlığınız için özellikle lif içeren gıdalar ile beslenmeye çalışmalısınız. Aynı zamanda sık sık meyve ve sebze tüketmelisiniz. Günde en az 2 lt. Su içmeyi de unutmamalısınız. Su içmek cildinizin kurumasını engeller.
Makyaj yapmak

 

Her gün makyaj yapıyor olmak cildinizi çok fazla yoracaktır. Birçok makyaj malzemesini aynı anda ve kat kat cildinize uygulamanız cildinizin hava almasını ve sağlıklı olmasını engeller. Makyajınızı temizlemek içinde yine kozmetik ürünlerden faydalanıyor oluşunuz cildinizin aralıksız bir şekilde bu ürünlere maruz kalmasına sebep olur. Zamanla cildinizin gözeneklerinde problemler oluşmaya başlayacaktır. Bunun için zaman zaman makyajdan uzak kalarak cildinizin hava almasını ve dinlenmesini sağlamalısınız.
Güneş ışınları

 

Yaz aylarında koruyucu bir ürün sürmeden güneşe maruz kalıyor olmanız cildinizde lekelerin oluşmasına ve renk eşitsizliğine sebep olacaktır. Çünkü güneş ışınları cildi aşırı derecede yıpratıyor. Bunun için yaz aylarında dışarı çıkarken mutlaka güneş koruyucu özelliğe sahip nemlendiriciler sürülmelidir.

 

YAZAR BİLGİSİ
haberci
Haberci : ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sitemiz yayınlamış olduğu ve yayınlamaya devam ettiği haberlerde konu alan olaylara ve kişilere yorum yapmadan tarafsız ve sadece meydana gelen olayları okuyucularına bildirmektedir. Hiç bir olayı göz ardı etmeden her ne olduysa açıklayıp okuyucularına sunmayı hedefler, sitemiz webdehaber.com'da yayınlanan içerikler Türkiye Cumhuriyeti yasalarına %100 uygun olarak yayınlanmaktadır, yayınlanan her türlü resim, bilgi, metin ve haber telif hakkı sahiplerinden yazılı izin alınmak sureti ile yayınlanmaktadır.