ofis taşıma

baymavislotbar

Türkiye’den F-35 atağı! Anlaşma imzalandı

Türkiye’nin F-35 programından çıkarılması sonrasında programdaki haklarını korumak amacıyla ABD’de yapılacak girişimlere yönelik stratejik ve hukuki danışmanlık hizmeti almak için harekete geçildi. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı iştiraklerinden SSTEK Savunma Sanayi Teknolojileri AŞ, uluslararası hukuk şirketi Arnold&Porter ile anlaşma imzaladı.

19.02.2021
187
Türkiye’den F-35 atağı! Anlaşma imzalandı

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, global hukuk şirketi Arnold&Porter ile SSTEK arasında varılan anlaşma, Türkiye’nin F-35 savaş uçağı programında kalmasını sağlamaktan ziyade, bugüne dek doğan haklarının aranmasına yönelik hukuk danışmanlığı hizmetlerini kapsıyor.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, konuyla alakalı önceden yapmış olduğu açıklamalarda, Türkiye’nin F-35 programından çıkarılmasını “tek taraflı ve hukuksuz” olarak nitelemiş ve ülkenin haklarının gözetilmesi konusunda her çeşit adımın atılacağını belirtmişti.

Türkiye’nin program dışında bırakılmasıyla fotoğrafı olarak teslimatı yapılan uçaklar fiilen verilmedi ve bunların bedelleri de geri ödenmedi. Anlaşma, bu çerçevede “Türkiye’nin hukuki haklarının peşinde olacağı” söylemi doğrultusundaki girişimlerin bir parçası olarak hayata geçirildi.

Türkiye’nin programa dönmesi ya da dışında kalması ise bu girişimden bağımsız değerlendirme ve kararlara bağlı şekilde şekillenecek.

SSTEK, savunma, havacılık, uzay ve anayurt güvenliği alanlarında faaliyet göstermesi amacı ile kuruldu. Bu çerçevede şirket, mevcut kamu ve özel sektör şirketleriyle koordineli çalışarak, Türk savunma sanayisinin teknoloji, ürün, hizmet, kabiliyet ve kapasitesinin artırılmasını amaçlıyor.

YAZAR BİLGİSİ
Mehmet Ali
Mehmet Ali ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sitemiz yayınlamış olduğu ve yayınlamaya devam ettiği haberlerde konu alan olaylara ve kişilere yorum yapmadan tarafsız ve sadece meydana gelen olayları okuyucularına bildirmektedir. Hiç bir olayı göz ardı etmeden her ne olduysa açıklayıp okuyucularına sunmayı hedefler, sitemiz webdehaber.com'da yayınlanan içerikler Türkiye Cumhuriyeti yasalarına %100 uygun olarak yayınlanmaktadır, yayınlanan her türlü resim, bilgi, metin ve haber telif hakkı sahiplerinden yazılı izin alınmak sureti ile yayınlanmaktadır.