ofis taşıma

baymavislotbar

İzmir Felaketi Yaşadı Meteoroloji’den Hortum Açıklaması

12.02.2021
312
İzmir Felaketi Yaşadı Meteoroloji’den Hortum Açıklaması

İzmir Çeşme Felaketi Yaşadı Meteoroloji’den Hortum Açıklaması

İzmir Çeşme’de şu ana kadar görülmemiş bir hortum felaketi yaşandı. Aşırı derecede esmekte olan rüzgar ile yorum o kadar kuvvetliydi ki Alaçatı’da araçları 10 metre kadar havaya kaldırdı ve savurdu. Çeşme’de bulunmakta olan vinçlerden biri işçi barınaklarının üzerine devrildi. Vincin işçi barınaklarının üzerine devrilmesi sonucu 16 kişi yaralandı.

CNN TÜRK canlı yayınında hortumun değerlendirmesi yapıldı. İzmir’deki hortumu değerlendiren Prof. Dr. İhsan Çiçek, “Deniz suyu sıcaklığı artış gösterdikçe bu manzaralar ile daha fazla karşılaşacağız.”

“Deniz Suyu Sıcaklığı Artış Gösterdikçe Bu Olaylar İle Daha Fazla Karşılaşacağız”

CNN TÜRK canlı yayınında Uğur Önver’in sorularını yanıtlayan Prof. Dr. İhsan Çiçek, CNN TÜRK canlı yayınında şu bilgileri de paylaştı: “Bu hortumları tropikal hortumlar olarak da nitelendirebiliriz. Ülkemizde meydana gelen hortumlar ise bu hortumlar dan bir miktar farklılık gösterir.”

“Öncelikle hortumların büyüklüğü ve oluşum mekanizması farklılık gösteriyor. Tropikal hortumlar 500 km çaplı olan ve 1 hafta boyunca süren hortumlardır. Bizimkiler ise karaya geldikten sonra yavaşlayan ve 15-20 dakika boyunca süren hortumlar. Türkiye’de hortumlar, deniz kıyılarına doğru gittikçe şiddetlenen hortumlardır. Ancak bunu illa ki iklim değişikliğine bağlamamıza gerek yok. “

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer Açıklamada Bulundu

İzmir büyükşehir belediye başkanı olan Tunç Soyer, İzmir’de yaşanmış olan hortum felaketi için bazı açıklamalarda bulundu. Tunç Soyer, “Her şey 20 saniye içerisinde yaşanmış. Gördüğümüz tablo gerçekten çok üzücü. Çatıların çoğu uçmuş, hortum arabaları kaldırıp yere çarpmış. Hortumları Uzak Doğu’daki felaketler olarak bilirdik. Doğa ve iklim felaketleri bize de o kadar uzak değilmiş.” açıklamasında bulundu.

Meteoroloji Açıklama Yaptı

Meteoroloji yetkilileri, bundan sonra yakın bir zaman içerisinde buna benzer bir felaket beklemediklerini belirtti. Türkiye’de 2000’li yıllardan sonra daha fazla görülmeye başlanan hortum; Mersin, Antalya, İzmir ve Muğla gibi deniz kıyısında yer almakta olan şehirlerde etkili olduğu biliniyor. Meteoroloji beklemese de İzmir’de hava sıcaklığı hafta sonu itibariyle düşeceği için vatandaşların dikkatli ve bilinçli davranması gerekiyor.

YAZAR BİLGİSİ
haberci
Haberci : ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sitemiz yayınlamış olduğu ve yayınlamaya devam ettiği haberlerde konu alan olaylara ve kişilere yorum yapmadan tarafsız ve sadece meydana gelen olayları okuyucularına bildirmektedir. Hiç bir olayı göz ardı etmeden her ne olduysa açıklayıp okuyucularına sunmayı hedefler, sitemiz webdehaber.com'da yayınlanan içerikler Türkiye Cumhuriyeti yasalarına %100 uygun olarak yayınlanmaktadır, yayınlanan her türlü resim, bilgi, metin ve haber telif hakkı sahiplerinden yazılı izin alınmak sureti ile yayınlanmaktadır.