ofis taşıma

baymavislotbar

Bugün Yaz Yarın Kış İstanbul’a Peş Peşe Uyarılar

11.02.2021
191
Bugün Yaz Yarın Kış İstanbul’a Peş Peşe Uyarılar

Türkiye, hafta sonu itibari ile soğuk ve karlı havanın etkisi altına giriyor. Günlerdir 20 dereceyi aşan bir hava durumu bulunmasına rağmen hafta sonu İstanbul’da hava sıcaklığı 0 dereceye düşerek kar görülecek. Uzmanların yapmış olduğu uyarılara göre 1987 yılında 1 metre yağmış olan kar yağışına benzer bir kar yağışı bekleniyor. İstanbul valiliği, uyarılardan sonra beklenen yağışlara karşı halkı uyardı. Hafta sonu halkın dikkatli ve tedbirli olmasını istedi.

Yağmur Ve Sağanak Uyarısı

Meteoroloji 1. Bölge müdürlüğünde yapılmış olan son çalışmalara göre bilgede genel olarak parçalı ve bulutlu hava bekleniyor. Akşam saatleri itibari ile bölgenin genelinde yağış olacağı da tahmin ediliyor. Yağışların genellikle yağmur ve sağanak olması beklenirken Kırklareli’nin yüksek kesimlerinde karla karışık yağmur ile kar yağışı bekleniyor.

Bölgede sıcaklıklar olması gerekenin 6 ile 10 derece üzerinde olacak. Ayrıca sıcaklıklar, gece saatlerinden itibaren batıdan başlayarak azalacak. Yapılan tahminlere göre rüzgarın Güney ve Güneybatı yönlerinden kuvvetli, İstanbul ve Trakya tarafında zaman zaman fırtınalı, sabah saatlerinden itibaren kuvvetli fırtınalar şeklinde esmesi beklendiği için baca ve soba gazı zehirlenmeleri, çatı uçması, ağaç ve direk devrilmesi gibi olaylara karşı tedbirli olunması isteniyor.

1987 Kışı Gibi Olabilir

Doğu Avrupa üzerinden gelmekte olan soğuk hava ve Orta Akdeniz’den gelmekte olan siklon ile Türkiye’yi etkisi altına alması beklenen kar yağışının 1987,2002 ve 2004’teki gibi etkili olması bekleniyor. 1987 yılının Mart ayında İstanbul’da kar yağışı etkili olmuş  ve birtakım bölgelerde kar yağışı 1 metreyi geçmişti.

En Kuvvetli Yağış Pazartesi

İstanbul Teknik Üniversitesi Meteoroloji Mühendisliği bölümü öğretim üyelerinden biri olan Prof. Dr. Orhan Şen, şu açıklamada bulundu: “İstanbul’a kar yağışı Pazar akşamı başlar. Pazartesi, salı ve çarşamba günleri yağmaya devam eder. Perşembe günü sistem cut off olduğu için ana sistemden kopuyor. Beslenemeyeceği için içindeki enerjiyi 2 gün boyunca yiyerek çalışmayı sürdürür. En şiddetli yağış pazartesi, Salı günü hava -1 dereceye gündüz 2 dereceye düşer.”

YAZAR BİLGİSİ
haberci
Haberci : ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sitemiz yayınlamış olduğu ve yayınlamaya devam ettiği haberlerde konu alan olaylara ve kişilere yorum yapmadan tarafsız ve sadece meydana gelen olayları okuyucularına bildirmektedir. Hiç bir olayı göz ardı etmeden her ne olduysa açıklayıp okuyucularına sunmayı hedefler, sitemiz webdehaber.com'da yayınlanan içerikler Türkiye Cumhuriyeti yasalarına %100 uygun olarak yayınlanmaktadır, yayınlanan her türlü resim, bilgi, metin ve haber telif hakkı sahiplerinden yazılı izin alınmak sureti ile yayınlanmaktadır.