ofis taşıma

baymavislotbar

Aya Yolculuk Türkiye Ve İnsanlık İçin Ne Anlama Geliyor?

13.02.2021
338
Aya Yolculuk Türkiye Ve İnsanlık İçin Ne Anlama Geliyor?

Ay’a Yolculuk Türkiye Ve İnsanlık İçin Ne Anlama Geliyor?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen hafta yapmış olduğu Aya Yolculuk açıklamasında “İnşallah Ay’a gidiyoruz.” Diye belirtmiş ve şunları eklemişti: “En önemli hedefimiz, cumhuriyetin 100. Yıl dönümünde ay ile teması ilk olarak gerçekleştirmektir.

Yapılmış olan bu açıklamaya göre Ay programının 2 aşamada tamamlanacağı belirtildi. Ay programının ilk aşaması uluslararası işbirliği ile hayata geçirilecekken 2028 yılında gerçekleşecek olan ikinci aşamada uzay aracını yakın yörüngeye çıkarılacak olan fırlatma Türkiye’nin roketi ile gerçekleştirilecek. Yapılmış olan 10 aşamalı uzay programında bir Türk vatandaşını uzaya göndermek ile uzay limanı işletmesi kurmak gibi hedefler de yer alıyordur.

Türkiye’nin Çalışmaları İle İlgili Kafa Karıştıran Sorular

Türkiye’nin yapmakta olduğu uzay çalışmaları ile ilgili kafalarda pek çok soru bulunmaktadır. İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölüm Başkanı Yardımcısı Sinan Aliş’in söylediğine göre, Türkiye uzay konusunda kimsenin görmediği bir altyapıya sahip. Yapılacak olan uzay çalışmalarının uzun soluklu olduğunu özellikle belirtmiş olan Sinan Aliş, şu anki aşamada Türk bir astronotun uzaya gönderilmesinin sembolik olduğunu, bilimsel taraftan ise altı doldurulan bir program olduğunu vurguluyor.

1-Türkiye Uzay Çalışmalarına Başladı Ancak Türkiye Bu İş İçin Gerekli Alt Yapıya Sahip Mi?

Yapılan açıklamalara göre Türkiye uzay çalışmalarında görülmeyen bir altyapıya sahip. Bu konular çok kamuoyu önünde belirtilmese de sadece bu iş içerisinde yer alan kişilerin bilmekte olduğu, çeşitli kurumlarda yapılmış olan parçalar halinde çalışmalar mevcut. Özellikle alet ve teknoloji alanında Türkiye altyapıya sahiptir.

2-Yapılan Çalışmaların Her Biri Uzay İle İlgili Yapılan Doğrudan Çalışmalar mı?

Açıklamalarda belirtildiğine göre bu çalışmalar, uzay ile ilgili doğrudan yapılmakta olan çalışanlara olmasa da uzay teknolojileri için temel oluşturacak olan çalışmalardır. Özellikle roket alanında yapılacak olan bu çalışmalar, gelecek zamanda uzaya kendi uydularımızı ve uzay araçlarımızı göndermek için gerekli olacaktır. Bu konularda ciddi bir gelişmenin mevcut olduğu pek çok kişi tarafından belirtiliyor.

3-Türkiye’nin Uzaya Astronot Göndermek İçin Gerekli Bütçesi Var Mı?

Uzaya Astronot ve roket göndermek, maliyeti oldukça yüksek olan bir süreçtir. Uzay ajansının sahip olduğu bütçe, şu anda bu maliyeti karşılayabilecek kadar fazla değil. Birçok devlet ve özel kurumadan aktarılmış olan kaynaklar toplandığı zaman ortaya ciddi miktarda bir bütçe çıkıyor. Aslında Türkiye 2000’li yılların başından beri uzay ile ilgili sistematik çalışmalar ortaya koyuyor. Bu nedenle aslında uzun çalışmakta sonucunda Ay’a gidiş amacını gerçekleştirme yolunda adım atıyoruz.

Uzaya Gidecek Kişi Hangi Şartları Sağlamalı?

Uzaya sembolik olarak astronot gönderildiği için astronotun alacağı eğitimler hayati eğitimler değildir. Genel olarak Ay’a gidecek olan kişinin bazı sağlık testlerinden geçmesi gerekecek. Bunun dışında belirli fizyolojik testlerden de geçecek olan kişi, uzaya sadece kısa süreli bir ziyarette bulunacak.

Uzaya uzun süreli bir ziyarette bulunacağımız zaman geldiğinde ise diğer ülkeler gibi zorlu testler ile uzaya gidip orada bir süre boyunca kalacak olan kişiyi seçme yoluna gideceğiz. Bu durumda ise uzay ortamını simüle etmekte olan ağır suyun bulunduğu testler yapılarak gidecek kişilerin seçilmesi bekleniyor.

 

YAZAR BİLGİSİ
haberci
Haberci : ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sitemiz yayınlamış olduğu ve yayınlamaya devam ettiği haberlerde konu alan olaylara ve kişilere yorum yapmadan tarafsız ve sadece meydana gelen olayları okuyucularına bildirmektedir. Hiç bir olayı göz ardı etmeden her ne olduysa açıklayıp okuyucularına sunmayı hedefler, sitemiz webdehaber.com'da yayınlanan içerikler Türkiye Cumhuriyeti yasalarına %100 uygun olarak yayınlanmaktadır, yayınlanan her türlü resim, bilgi, metin ve haber telif hakkı sahiplerinden yazılı izin alınmak sureti ile yayınlanmaktadır.