ofis taşıma

baymavislotbar

Zeytinin Faydaları

15.12.2020
221
Zeytinin Faydaları

Zeytinin faydaları; Zeytin, Akdeniz iklimini bitkisidir ve zeytingiller familyasına aittir. Zeytin, her yaştan bireylere çok faydası bulunan bir meyvedir. Zeytin ağacı ise uzun boylu, yaklaşık olarak 10 metreye kadar uzayabilen, çok sık dalları olan ve yılın her mevsiminde yeşil yapraklı kalabilen bir ağaçtır. Kalın ve gri gövdesi ağacın yaşlanmasıyla beraber çatlamaya başlar. Ağaç, 2000 yıl kadar yaşayabilmekte olup, odunları çürümeye karşı çok dayanıklıdır. Bahar sonlarında yaprakları etrafında seyrek salkımlar şeklinde küçük sarımtırak, kokulu çiçekler açar. Çiçekler zamanı geldiğinde yağlı ve etli bir meyve (zeytin) verirler. Meyve öncelikle yeşildir ve olgunlaştıkça parlak siyaha bürünür. İçinde sert bir çekirdeği vardır.

Zeytinin Faydaları

Zeytinin Faydaları

Zeytinin faydaları

İçeriğinde onlarca faydalı ve birbirinden farklı vitamin ve mineraller içermektedir. Besleyici maddeleri bolca içeren besinlerdendir. Zeytin içinde bol miktarda protein, sağlıklı yağ, A, C ve E vitaminleri beraberinde kalsiyum, kükürt, klor ve magnezyum mineralleri ihtiva etmektedir. söz konusu vitamin ve mineraller kalp sağlığı açısından yararlı ve gereklidir. Yaşlanma belirtilerini geciktirmesiyle bilinir. İçeriğindeki sağlıklı yağlarla cildi güzelleştirir. Yaşlılık belirtisi olarak ortaya çıkan kırışıklığın giderilmesine yardımcı olur. Makyaj kimyasallarının cilde zararlı etkisinin düşürücü etkisi vardır. Vücudun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri karşılayarak saç dökülmelerini ve kepeği engeller. Zeytinin faydaları kadar zeytin yaprağının da faydaları da ayrıca araştırılmalıdır.

Zeytin nasıl tüketilir?

Zeytin acı tadı nedeniyle çiğ olarak pek tüketilmemektedir. Salamura işleminden geçirilerek sofralık zeytin olarak tüketilir. Yağı çıkarılarak yemek ve salataların lezzetine lezzet katar. Zeytin ağacının yaprakları pek tüketilmese da son derece faydalıdır. Çayı demlenerek içilebilir. Zeytin ağacından, yakacak odun, tabak, çanak, kaşık, çatal, masa olarak faydalanılabilir. Zeytin çekirdeğinden kolye, tespih ve bilezik yapılabilir. Zeytin yağından sabun, besin/besin koruyucu; küspesinden ise gübre veya yakacak elde edilir. Özetle yiyecek, süs ve yakacak olurken; günden güne artan bir şekilde, hastalıklara karşı ilaç ve kozmetik sanayisine temel madde olarak kullanılır. İşte size zeytin nasıl tüketilir ‘in cevabı.

YAZAR BİLGİSİ
Mehmet Ali
Mehmet Ali ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sitemiz yayınlamış olduğu ve yayınlamaya devam ettiği haberlerde konu alan olaylara ve kişilere yorum yapmadan tarafsız ve sadece meydana gelen olayları okuyucularına bildirmektedir. Hiç bir olayı göz ardı etmeden her ne olduysa açıklayıp okuyucularına sunmayı hedefler, sitemiz webdehaber.com'da yayınlanan içerikler Türkiye Cumhuriyeti yasalarına %100 uygun olarak yayınlanmaktadır, yayınlanan her türlü resim, bilgi, metin ve haber telif hakkı sahiplerinden yazılı izin alınmak sureti ile yayınlanmaktadır.