ofis taşıma

baymavislotbar

Semizotunun Faydaları

15.12.2020
203
Semizotunun Faydaları

Semizotunun faydaları; Semizotugiller familyasından olup 30 santimetre kadar boy atabilen, bir yıllık otsudur. Gövdesi toprak üzerine yatık olan, yaprakları sapsız ve etli bir bitkidir. Körpe sapları, ufak ve yuvarlak yeşil yaprakları yenilebilen kısmıdır. Bitkinin küçük ölçülü çiçekleri genellikle çeşitli tonlarda sarı, pembe, eflatun veya kırmızı renkli olmaktadır. Meyvelerinin içerisinde çokça siyah renkli küçük tohumlar bulunmaktadır. Tadı ise biraz mayhoştur. Ana vatanı Hindistan’dır. Dünya genelinde ve Türkiye’de oldukça yaygın olarak yetiştirilmektedir.  C vitamini ve demir bakımından zengindir. İçeriğinde “kuzukulağı asidi” ihtiva etmektedir.

Semizotunun Faydaları

Semizotunun terkibindeki Omega 3 doymamış yağlar, balıkla kıyaslanabilecek bir seviyededir. Kansere karşı etkisi vardır. Balık sevmeyenler veya yiyemeyenler her gün semizotu tüketirse bu açığı kapatma şansına sahip olabilirler. Geleneksel olarak “gut” hastalığına, baş ağrısına ve diğer ağrılara iyi geldiğine inanılır. Günümüzde yapılan bilimsel çalışmalar, semizotunun sağlığa faydalı söz konusu etkisinin varlığını doğrulamaktadır. Semizotu, içerdiği yüksek oranda lifleriyle kabızlık sorunu yaşayanlara yarar sağlar. Kalbi korur. Yaşlı ve hasta kişiler ile diyet yapanlar için çok uygundur. Yanık ve apse durumlarında lapa yapıldığında rahatlık sağlaması semizotunun faydaları arasındadır.

Semizotunun Faydaları

Semizotunun Faydaları

Semizotu nasıl tüketilir?

Yaygın olarak yemek yapılarak tüketilmesi semizotu nasıl tüketilir sorusunun ilk cevabıdır. Bıçak kullanmadan, elle parçalandıktan sonra bekletilmeksizin sıcak ortamla temasa getirilerek, “C vitami kaybolmasına sebebiyet veren askorbik asit oksidaz enzimi” ortadan kaldırılmalıdır. Doğal rengini korumak için, kısa sürede oksidasyona fazla imkan tanınmadan pişirilmesi gereklidir. Fazla suda uzun süre pişen sebze yumuşar, ezilir, görünümü de bozulur, ayrıca besin değeri de aşağı düşer. Kaynama derecesinde çok karıştırmaksızın, çok az sıcak su konularak pişirilmesi gerekir. Pişme suyunun asla atılmaması gerekir. Kuzukulağı asidi içermesi hasebiyle mayhoş tada sahip olduğundan küçük, yuvarlak yeşil yapraklarının yanı sıra körpe sapları da yenmelidir. Kıymalı ve zeytinyağlı olarak pirinçle pişirilerek yemeği yapıldığı gibi, yaprakları çiğ halde limon ve zeytinyağı veya sarımsaklı yoğurtla salata şeklinde de tüketilebilir.

YAZAR BİLGİSİ
Mehmet Ali
Mehmet Ali ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sitemiz yayınlamış olduğu ve yayınlamaya devam ettiği haberlerde konu alan olaylara ve kişilere yorum yapmadan tarafsız ve sadece meydana gelen olayları okuyucularına bildirmektedir. Hiç bir olayı göz ardı etmeden her ne olduysa açıklayıp okuyucularına sunmayı hedefler, sitemiz webdehaber.com'da yayınlanan içerikler Türkiye Cumhuriyeti yasalarına %100 uygun olarak yayınlanmaktadır, yayınlanan her türlü resim, bilgi, metin ve haber telif hakkı sahiplerinden yazılı izin alınmak sureti ile yayınlanmaktadır.