ofis taşıma

baymavislotbar

Sarımsağın Faydaları

15.12.2020
195
Sarımsağın Faydaları

Sarımsağın faydaları; Sarımsak, yüzyıllardır hem sofralardaki yemeklere lezzet vermesi için hem de farklı hastalıklara şifa vermesi için kullanılan bir bitkidir. Arkeolojik kayıtlara göre sarımsak insan var olduğundan beri kullanılan bitkilerden biridir. Üretiminin çok olması sebebiyle çok fazla alım-satımı olmayan sarımsak bir çok alanda kullanılmaktadır. Kaynaklara göre Keops piramidinin yapılışı sırasında inşaat işçilerine fazlaca sarımsak yedirmişlerdir. Mısırlı’ lar sarımsağı ölüme bile karşı bir bitki olarak bilmektedir.

Zambakgillerden olan sarımsak, keskin kokusu ve acımsı lezzetiyle yemeklere tat katmaktadır. Yemeklere lezzet verdiği kadar sağlık da vermektedir. Sarımsak çok kuvvetli bir vitamin deposudur. Aynı zamanda yapısında uçucu yağlar ve bol miktarda allil sülfür vardır.

Sarımsağın Faydaları

Sarımsağın Faydaları

Sarımsağın Faydaları

  Sarımsağın en bilindik özelliği salgın hastalıkları engellemesi ve yayılmasına izin vermemesidir. Kanser hastalığında ve damar hastalıklarına karşı etkili bir bitkidir. Sarımsak yara ve sivilce gibi iltihaplı cilt sorunlarını gidermektedir. Düzenli sarımsak tüketimi kramp sıkıntısını yok eder. Sarımsak temizleyici özelliği sayesinde bağırsak kurtlarını ve diğer parazitleri yok eder ve midede rahatlama sağlar. Nezle grip gibi rahatsızlıklarda sarımsak tüketimi hastalığın seyrini yavaşlatmakta ve tedavi etmektedir. Yüksek tansiyon hastaları için tavsiye edilen sarımsak tansiyonu düşürmektedir. Sarımsağın Faydaları bu kadar değildir. Sarımsak cinsel gücü arttırır. İdrara çıkma sıkıntısı olanlara yardımcı olur. Vücuda yaklaşan sivrisinek ve haşereleri uzaklaştırır. Kabızlığı engeller.

  Sarımsak Nasıl Tüketilir

  Sarımsağın çiğ olarak çiğnenerek yutulması, sesi güzelleştirir. Sarımsak kan şekerini dengeler. Bu nedenle şeker hastalarına da çiğ olarak tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Keskin kokusu ve acı tadı olduğu için tüketmekten kaçınan insanlar için sarımsak tabletleri de bulunmaktadır.

Sarımsak ekmeğin üzerinde ezilerek, içindeki esansı yapı ekmeğe geçtikten sonra ekmek yenir. Bu işlem sarımsak şurubu kullanılarak da yapılabilir. Sarımsak şurubu yapmak için yüz gram sarımsak parçalanır. İki yüz gram şeker ve iki yüz gram su içerisinde bekletilir. Bir gün sonra süzülür ve şurup elde edilmiş olur. Taze Sarımsak Nasıl Tüketilir sorusunun cevabı ise haricen kullanılabilir olmaktadır. Lapa haline getirilen taze sarımsak, yaranın üzerine konur ve yaranın iyileşmesi beklenir.

YAZAR BİLGİSİ
Mehmet Ali
Mehmet Ali ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sitemiz yayınlamış olduğu ve yayınlamaya devam ettiği haberlerde konu alan olaylara ve kişilere yorum yapmadan tarafsız ve sadece meydana gelen olayları okuyucularına bildirmektedir. Hiç bir olayı göz ardı etmeden her ne olduysa açıklayıp okuyucularına sunmayı hedefler, sitemiz webdehaber.com'da yayınlanan içerikler Türkiye Cumhuriyeti yasalarına %100 uygun olarak yayınlanmaktadır, yayınlanan her türlü resim, bilgi, metin ve haber telif hakkı sahiplerinden yazılı izin alınmak sureti ile yayınlanmaktadır.