ofis taşıma

baymavislotbar

Lezzetli Bir Meslek: Yemek Fotoğrafçılığı

26.02.2021
463
Lezzetli Bir Meslek: Yemek Fotoğrafçılığı

Lezzetli Bir Meslek: Yemek Fotoğrafçılığı 

Günümüz internet ve online sipariş devri olunca satışı yapılan her ürünün fotoğrafları giderek önem kazanıyor. Özellikle sosyal medyada bolca karşılaştığımız o lezzetli fotoğrafların nasıl çekildiğini merak ediyorsanız, buyurun yazımıza.

Konu ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için işin uzmanlarından ürün ve yemek fotoğrafçısı Caner Hortoğlu’nun fikirlerini aldık.

Merhaba, sizi tanıyabilir miyiz?

Merhaba, ben Caner Hortoğlu, ürün ve yemek fotoğrafçısıyım, firmaların fotoğraf ve video taleplerini karşılamak için İstanbul Kadıköy’de bulunan GO Media Digital Factory ve Bursa Nilüfer’de bulunan Caner Hortoğlu Ürün ve Yemek Fotoğraf Ajansı ofislerimizle tüm Türkiye’ye hizmet veriyoruz.

En Temel Soru ile Başlayalım, Yemek Fotoğrafçılığı Nedir?

Aslında yemek fotojenik bir ürün değildir, boş masada bir tabak makarnayı çektiğinizde teşvik edici bir görüntü elde edemeyiz. Yemek Fotoğrafçısı’nın işi burada başlıyor, doğru ışık, doğru konsept, yemek türüne göre doğru uygulama ve doğru açı ile teşvik edici fotoğraflar elde edebiliyoruz. Kurumsal firmaların çekim süreci fotoğrafçı ve yemek stilisti tarafından 2 kişi ile ilerliyor fakat çekim yapılan işletmenin bütçesi doğrultusunda sadece fotoğrafçı ile de yapılabilir. Orta ölçekli işletmelerin çekimlerini de yapabilmek için bir Yemek Fotoğrafçısının mutlaka gastronomi ve styling bilgisine sahip olması gerekiyor.

Yemek Fotoğrafları Çekerken Nelere Dikkat Ediyorsunuz, Süreç Nasıl İlerliyor?

Müşteri bize ulaştığında ilk işimiz firmanın daha önce yaptırdığı çekimleri incelemek oluyor. Bu çekimleri nasıl geliştirebiliriz, farklı olarak neler yapabiliriz diye kendi aramızda toplantılar yapıyoruz. Ürüne yakışacak konsepti belirliyoruz, bu konseptle alakalı styling ekipmanlarımızı (fonlar, zeminler, tabaklar ve diğer aksesuarlar) derliyoruz, eksik gördüğümüz şeyler varsa alımlarını yapıyoruz. Sonrasında ise çekimleri gerçekleştiriyoruz. Yaptığımız tüm yemek çekimlerinde müşteri bize sadece yemeği veriyor geri kalan tüm ekipman ve aksesuarlar bize ait oluyor.

Fotoğraf Çekmeyi Sevenler için Yemek Fotoğrafçılığını Tavsiye Eder misiniz?

Yemek fotoğrafçılığı zevkli bir meslek ama daha önce dediğim gibi işin fotoğraf kısmı kadar styling ve gastronomi anlamında da bilgi sahibi olmak gerekiyor. Ayrıca geri dönüşü zor olan bir sektör, gittiğiniz işletme sizin için tüm ürünlerini baştan yapıyor, size ödediği ücret bir yana ciddi bir ham madde harcıyor. Müşteri de bunun farkında olduğu için en az risk ile çalışabileceği fotoğrafçıları arıyor bu yüzden de daha önce yaptığınız çekimleri ve çalıştığınız markaları iyice inceliyor. Bu sadece kurumsal firmalar için değil küçük ölçekli bir firma ile de süreç bu şekilde ilerliyor. Ayrıca ciddi bir ekipman ve aksesuar ihtiyacınız var, her müşteriye aynı konsepti uygulamamak için sürekli değişik konseptler üretecek malzemeye sahip olmalısınız. Bu da ilk yıllarınızda her kazandığınızı bu çeşitlilik için harcamanız anlamına geliyor.

Peki Fotoğrafçılık Sektörü Pandemi Sürecinden Nasıl Etkilendi?

Açıkçası ben aynı zamanda ürün fotoğrafçısıyım, pandemi sürecinde internet satışlarının artması ve buna paralel olarak ürün fotoğraf çekim ihtiyaçlarının artmasından dolayı yoğun bir süreç yaşadım. Fakat bu süreçte restoran ve cafelerin kapalı olması yemek fotoğraf çekimlerimizi etkiledi diyebilirim. Umarım bir an önce pandemi sürecini atlatır, en sevdiğimiz yemek çekimlerine eski hızıyla geri döneriz.

YAZAR BİLGİSİ
haberci
Haberci : ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sitemiz yayınlamış olduğu ve yayınlamaya devam ettiği haberlerde konu alan olaylara ve kişilere yorum yapmadan tarafsız ve sadece meydana gelen olayları okuyucularına bildirmektedir. Hiç bir olayı göz ardı etmeden her ne olduysa açıklayıp okuyucularına sunmayı hedefler, sitemiz webdehaber.com'da yayınlanan içerikler Türkiye Cumhuriyeti yasalarına %100 uygun olarak yayınlanmaktadır, yayınlanan her türlü resim, bilgi, metin ve haber telif hakkı sahiplerinden yazılı izin alınmak sureti ile yayınlanmaktadır.