ofis taşıma

baymavislotbar

Lavantanın Faydaları

15.12.2020
185
Lavantanın Faydaları

Lavantanın Faydaları; Lavanta kokusuyla ünlenmiş, çok güzel nadide bir çiçektir. Parfüm sektöründe yaygın olarak kullanılmaktadır. Aynı zamanda sağlık açısından önemlidir.

Lavanta ismini Akdeniz bölgesinde Latince’de yıkamak anlamına gelen Lavare kelimesinden almaktadır. Lavanta daha çok yüksek ve kırsal bölgelerde yetişmektedir. Yaprakları yeşil ve gridir. Boyu 40-50 santime kadar uzamaktadır.

Ülkemizde lavanta Karabaş otu olarak da bilinmektedir. Ayrıca içerisinde çok fazla uçuçu yağlar bulunmaktadır. Verdiği hoş koku insanları sakinleştirmeye yardımcı olur.

Lavanta çiçeği çok eski zamanlardan beri tıb biliminde kullanılmaktadır. İkinci Dünya Savaşında İngiliz askerleri güneş çarpmasından korunmak için şapkalarına koymuştur.

Bazı hastaneler ise dezenfekte etmek için kullanmıştır lavantayı.

Lavantanın Faydaları

Lavantanın Faydaları

Lavantanın Faydaları

  Bu kadar eski zamanlardan beri kullanılan lavantanın Faydalarından bahsetmek gerekirse en başta yaydığı güzel koku sayesinde insanları sakinleştirmesi söylenebilir. Lavanta A ve C vitamini açısından oldukça zengin olduğu içim etkili bir antioksidan görevi yapmaktadır.

Özellikle içerdiği yağlar sayesinde cilt problemlerinin giderilmesinde oldukça etkilidir. Cilt problemlerinin başında gelen akne sorununa çözüm olmaktadır.

Lavanta saç sağlığı için de önemlidir. Saçlarınıza bakım yapar ve canlı, parlak olmasına yardımcı olur.

Çok eski medeniyetlerde uykusuzluğa çözüm olması için yastığa lavanta konularak uyunurmuş. Lavanta başarısına iyi gelmektedir. Ayrıca sindirim sistemini destekler.

  Lavanta   Nasıl Tüketilir

  Lavanta çayı demlenip içildiğinde insana huzur verir. Lavanta çayının içimi bağırsak bozukluklarını tedavi eder. Sindirim sıkıntılarını ortadan kaldırır. Lavanta yağıyla mesaj yapıldığında ağrılar azılır. Lavantanın sindirime sağladığı katkı nedeniyle lavanta çiçeğinin tomurcukları çorbalara baharat gibi eklenebilir.

Lavantalar yaraları iyileştirme özelliğine sahiptir, lavanta yağı ya da direk kendisi yaralı bölgeye sarıldığında iyileştirmektedir. Aynı zamanda antibiyotik özelliği vardır.

Kulak arkasına veya göbek altına uygulanan lavanta yağı, mide bulantısını kesecektir. Bağırsakları temizlemek için de yoğurda bir miktar lavanta katarak tüketmek gerekir. Kas ağrıları için ise lavanta banyosu rahatlama sağlar. Onu yapacak vaktimiz olmazsa süte eklenen bi kaç damla lavanta yağı da aynı etkiyi yapar.

YAZAR BİLGİSİ
Mehmet Ali
Mehmet Ali ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sitemiz yayınlamış olduğu ve yayınlamaya devam ettiği haberlerde konu alan olaylara ve kişilere yorum yapmadan tarafsız ve sadece meydana gelen olayları okuyucularına bildirmektedir. Hiç bir olayı göz ardı etmeden her ne olduysa açıklayıp okuyucularına sunmayı hedefler, sitemiz webdehaber.com'da yayınlanan içerikler Türkiye Cumhuriyeti yasalarına %100 uygun olarak yayınlanmaktadır, yayınlanan her türlü resim, bilgi, metin ve haber telif hakkı sahiplerinden yazılı izin alınmak sureti ile yayınlanmaktadır.