ofis taşıma

baymavislotbar

Kivinin Faydaları

15.12.2020
187
Kivinin Faydaları

Kivinin faydaları; Tropik bir meyve olan kivi, egzotik tadı ve sağlığa yararlılığı bakımından çok önemli bir meyvedir. Çok eski çağlardan beri Çin’de kendine geniş bir yetişme alanı bulan kivi Türkiye’de son 10-15 yıldır dikkat çekmektedir. Yetişkinler kadar çocuk sağlığı üzerinde pozitif etkileri bulunmaktadır. Kiviyi bu kadar mühim yapan sadece otantik tadı ve lezzeti değildir. A, E, K vitaminleri ve kalsiyum, magnezyum, potasyum gibi zengin mineral ve elementler bakımından da oldukça zengindir. Bunun yanı sıra içerdiği yüksek orandaki lif, sindirim sistemi sağlığı açısından hayati önem taşımaktadır. Bu lifler bilhassa  mide sağlığı bakımından da önem taşımaktadır.

Kivinin faydaları

Kivi, ihtiva ettiği besin değerleri sayesinde sağlığa oldukça yararlı bir meyvedir. Başta kanser olmak üzere birçok hastalığa yakalanma riskini düşürür. Antioksidan özelliğiyle kalp-damar sağlığı için önem taşır. Bu özelliği tüm organlara yardımcılık eder. Kivinin faydaları elbette bunlarla sınırlı değildir. Kivi sindirim sistemine güç verir. Kan basıncını dengede tutar. Bağışıklık sistemine güç katar. Kivi diyabet hastaları için tüketilmesi tehlikeli besinler sınıfında bulunmamaktadır. Makula dejenerasyonu ile diğer göz problemlerine karşı koruyucu etkisi bulunmaktadır. Kivi, antioksidan özelliğiyle vücudu temizler. Zayıflamaya yardımcıdır. Astım ve bronşit hastalığına karşı etkili sonuç verir. Ayrıca gebeler açısından oldukça faydalı bir meyvedir.

Kivinin Faydaları

Kivinin Faydaları

Kivi nasıl tüketilir?

Kivi, kabuğu soyulmaksızın, sadece üst kısmı kesilerek, iç kısmı kaşıkla yumurta yer gibi yenilmelidir. Kivi nasıl tüketilir sorusunun doğru yanıtı bu şekildedir. Genelde uzun süre muhafaza edilebilmesi için “sert” olarak raflarda yer alan kivi zamanla yumuşamaktadır. Yumuşatılmak istenen kiviler, bir poşete konulur ve aynı poşete bir adet de elma ilave edilir. Kivinin böylece bir ya da iki gün beklemesi gerekmektedir. Elma, kimyasal etkisi sebebiyle kiviyi yumuşatmaktadır. Kivi, elma ile birlikte iki günden daha fazla bir süre bekletildiğinde çürümeye başlar. Soğuk bir yerde kivi, elmadan uzak tutulmak kaydıyla üç ya da dört ay bile muhafaza edilmek suretiyle tüketilebilir.

YAZAR BİLGİSİ
Mehmet Ali
Mehmet Ali ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sitemiz yayınlamış olduğu ve yayınlamaya devam ettiği haberlerde konu alan olaylara ve kişilere yorum yapmadan tarafsız ve sadece meydana gelen olayları okuyucularına bildirmektedir. Hiç bir olayı göz ardı etmeden her ne olduysa açıklayıp okuyucularına sunmayı hedefler, sitemiz webdehaber.com'da yayınlanan içerikler Türkiye Cumhuriyeti yasalarına %100 uygun olarak yayınlanmaktadır, yayınlanan her türlü resim, bilgi, metin ve haber telif hakkı sahiplerinden yazılı izin alınmak sureti ile yayınlanmaktadır.