ofis taşıma

baymavislotbar

Gelinciğin Faydaları

15.12.2020
150
Gelinciğin Faydaları

Gelinciğin faydaları; Doğanın bize sunduğu bu zenginliğin içinde önemli bir yer tutan gelincik otu, geniş bir coğrafyada yetişir. Halk arasında ate otu olarak da bilinir. Nahoş bir kokuya sahip olmasına rağmen faydaları saymakla bitmez ve ilaç sanayide de kullanılır. Doğada kendiliğinden yetişir. Çayır, tarla, yol kenarı onu görebilmemiz için muhtemel yerlerdir. Mayıs ayında büyümeye başlar haziran temmuz aylarında çiçeklenir. Gelincik otunun çiçekleri ve yaprakları ayrı ayrı toplanır ve kullanılır. İlk olarak güneşte kurutulur ve ardından güneş görmeyen kuru yerlerde muhafaza edilir. Çoğu Avrupa ülkesinde  de fırıncılık sektöründe kullanılan bir bitki çeşididir.

Gelinciğin Faydaları

Gelinciğin Faydaları

Gelinciğin Faydaları

Geniş bir kullanım alanı olan gelinciğin faydaları ise yine oldukça fazladır. Gelincik çiçeklerinden hazırlanan şurubun sakinleştirici, rahatlatıcı, ferahlatıcı özelliği vardır. Uyku problemlerine karşı rahatlatıcı olarak kullanılır. Öksürüğü keser, soğuk algınlığı ve gribe iyi gelir. Bronşit astım gibi hastalıklarla mücadelede solunum yolunu rahatlatmak için kullanılır. Yaraları iyileştirici özelliği vardır. Yanıklara iyi gelir acısını alır.  Kan kusmayı keser. Çıbanları deri soyulmalarını iyileştirir. Arpa ya da bulgurla pişirilip yenirse kadınların sütünü artırır. Gelincik otu, zihin yatıştırıcı, sakinleştirici ve gevşetici özelliklere sahip çeşitli alkaloidler içerir. Yapılan araştırmalar sonucunda sinirlilik ve ajitasyon gibi bozukluklara iyi geldiği söylenmektedir. Mide ağrılarına, hazımsızlıga, gaz, kolik ve kabızlık gibi şikayetlere ve diğer sindirim sistemi bozukluklarına da bu şikayetlerin azalmasında yardımcı olur.

Gelincik Nasıl Tüketilir

Gelincik nasıl tüketilir konusuna gelince oda oldukça geniş bir konu. Şifalı bir bitki olan gelincik mutfakta çeşitli kullanım alanlarına sahiptir. Taze toplanan yaprakları ile yemek yapılabilir. Soğanla ve yumurta ile kavurması yapılabilir.  Börek, gözleme tarzı hamur işlerine katılabilir. Kurumuş çiçekleri çay olarak içilebilir.  Çay için çiçekler bir gece suda bekletilir ertesi gün nane ile kaynatılır. Tadı acı olan bu ot çaya da acı bir tat verir ama şekerle kullanmamak gerekir. Bunun yerine tatlandırmak için bal veya pekmez tercih edilmelidir. Kurumuş çiçekleri balla karıştırılarak da tüketilebilir.

YAZAR BİLGİSİ
Mehmet Ali
Mehmet Ali ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sitemiz yayınlamış olduğu ve yayınlamaya devam ettiği haberlerde konu alan olaylara ve kişilere yorum yapmadan tarafsız ve sadece meydana gelen olayları okuyucularına bildirmektedir. Hiç bir olayı göz ardı etmeden her ne olduysa açıklayıp okuyucularına sunmayı hedefler, sitemiz webdehaber.com'da yayınlanan içerikler Türkiye Cumhuriyeti yasalarına %100 uygun olarak yayınlanmaktadır, yayınlanan her türlü resim, bilgi, metin ve haber telif hakkı sahiplerinden yazılı izin alınmak sureti ile yayınlanmaktadır.