ofis taşıma

baymavislotbar

Fesleğenin Faydaları

15.12.2020
151
Fesleğenin Faydaları

Fesleğenin faydaları; DNA hasarıyla mücadeleden tutun da kalp sağlığına kadar bin bir derde deva olmasıyla kalmayan, aynı zamanda güçlü bir aroma artırıcı olarak bilinen fesleğen doğanın bize sunduğu mucizelerden sadece biri. Anti inflamatuar, antibakteriyel ve anti stres özelliklerinin olduğu bilinen fesleğen taze ve kurutulmuş olarak tüketilebiliyor. Doğru fesleğen seçimi yapmak da oldukça önemli bir detay. Uzmanlar yaprakları koyu renkli, lekeli, kesikli ve sarımtırak olanların tercih edilmemesi gerektiğini söylüyor. Taze, parlak ve yeşil yapraklı olanları tercih edilmeli. Saymakla bitmeyen faydaları bulunan bu mucizenin kullanımı da oldukça kolay ve çeşitli. Mutfağınızdan eksik etmemeniz gereken doğa harikasının faydalarına gelince şöyle sıralayabiliriz.

Fesleğenin Faydaları

Fesleğenin Faydaları

Fesleğenin Faydaları

Binlerce yıldır doğanın bize sunduğu bir ilaç olarak kullanılan fesleğenin faydaları saymakla bitmez. Günümüzde de sayısız hastalığın tedavisinde tercih edilmekte. Yüksek antioksidan, K vitamini ve oldukça yüksek kalsiyum içeren fesleğenin besin değerli çok zengin. DNA hasarına karşı mücadelede etkili bir silah. İçerdiği suda çözünen flavonidler yani orientin ve vicenin sayesinde radyasyona karşı da koruma sağlamaktadır. Güçlü bir ödem söktürücü, yağ yakımına yardımcıdır. Akciğer enfeksiyonlarının tedavisinde de oldukça etkili olduğu da bilinen gerçekler arasında. Fareler üzerinde yapılan bir deneyde ise akciğer ve kolon kanserlerinde ki tümörlerin erimesini sağladığı ortaya çıkmıştır. Kalp sağlığı içinde olumlu etkileri vardır. Diyabetle savaşır ve strese karşıda son derece etkilidir. Fesleğen ayrıca öksürüğü de keser.

Fesleğen Nasıl Tüketilir

Fesleğen nasıl tüketilir diye merak ediyorsanız hem taze hem de kurutularak tüketilebilir. Yemeklere katılarak pişirilebildiği gibi çiğ tüketmekte mümkündür.  Süs bitkisi olarak da tercih edilebiliyor.  Fesleğen kokusunun sivrisinekleri sizden uzaklaştırdığını da biliyor muydunuz? Esans yapımından salatada aroma olarak oldukça geniş bir kullanım alanı olan fesleğen yemeklerde aroma olarak kullanılmak isteniyorsa yemeği pişirirken ocaktan indirmeden hemen önce katılmalı ki kokusunu kaybetmesin. Fesleğenin taze yapraklarıyla şurupta hazırlanabilir. 35 – 40 gram kadar taze fesleğen iyice yıkandıktan sonra yaprakları seçilir ve 1 litre kaynar suda 20 – 25 dk kadar demlenir. Hazırlanan bu şurup günde 2 bardak kullanılabilir.  Çayı için ise kurutulmuş yapraklarından 6 -7 adet bir bardak suya atılıp demlenebilir.

YAZAR BİLGİSİ
Mehmet Ali
Mehmet Ali ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sitemiz yayınlamış olduğu ve yayınlamaya devam ettiği haberlerde konu alan olaylara ve kişilere yorum yapmadan tarafsız ve sadece meydana gelen olayları okuyucularına bildirmektedir. Hiç bir olayı göz ardı etmeden her ne olduysa açıklayıp okuyucularına sunmayı hedefler, sitemiz webdehaber.com'da yayınlanan içerikler Türkiye Cumhuriyeti yasalarına %100 uygun olarak yayınlanmaktadır, yayınlanan her türlü resim, bilgi, metin ve haber telif hakkı sahiplerinden yazılı izin alınmak sureti ile yayınlanmaktadır.