ofis taşıma

baymavislotbar

Ebegümeci Faydaları

15.12.2020
158
Ebegümeci Faydaları

Ebegümeci faydaları; Sağlığa bir çok faydası olduğu bilinen ebegümecine althaea, mellow, marshmallow gibi isimler de verilmiştir. Issız yerleri seven ebegümeci daha çok yerleşim alanı dışında yetişmektedir. Ebegümeci çok ince, kadifemsi bir yapıdadır. Çiçeklerinde yıldızımsı desenler vardır.

Ebegümecinin sağlık açısından çok fazla faydası vardır. Modern tıp’ bında sıklıkla faydalandığı ebegümeci otu gıda sektöründe de farklı farklı şekillerde kullanılmaktadır. Ebegümecinin kökleri ve sapları özellikle cilt bakımı ve saç sağlığı alanlarında kullanılmaktadır.

Ebegümeci günümüzde bir çok laboratuvar çalışmasına konu olmuştur. İçerisinde demir, kalsiyum, fosfor ile beraber magnezyum potasyum ve sodyum olduğu tespit edilmiştir. Ebegümeci özellikle sodyum açısından çok zengindir diyebiliriz.

Ebegümeci Faydaları

Ebegümeci Faydaları

Ebegümeci Faydaları

  Ebegümeci özellikle cilt sağlığı açısından oldukça önemlidir. Zaman zaman her insanın cildinde oluşan şişmelerin giderilmesine yardımcı olur. Ebegümeci cildin yaşlanmasını yavaşlatmaktadır. Aynı şekilde deri üzerinde meydana gelen yaraları da tedavi etmektedir.

Ebegümeci saç sağlığı açısından da faydalıdır. Kaşıntıyı yok eder. Yağlı saça sahip olan kişiler ebegümecini kullandığı zaman saçındaki yağlardan kurtulmuş olur. Ayrıca ebegümeci saçları yumuşatır ve saçlarımıza doğal bir parlaklık kazandırır. Aynı zamanda hızla uzayan saçlara sahip olmanıza yardımcı olur. Ebegümeci Faydaları bununla da bitmiyor;

Mide sağlığı açısından da faydalı olduğu da bilinmektedir. Gastrit hastalığında da iyileştirici etkisi vardır. Aynı zamanda bağırsak sağlığınızı da korumaktadır.

  Ebegümeci  Nasıl Tüketilir

  Yara ve yanıkların tedavisinde kullanılmak istenen ebegümeci kaynatılarak lapa haline getirilir. Daha sonra cildin etkilenen kısmına haricen uygulanır.

  Saç sağlığında kullanılması için de ebegümeci iki üç dakika kadar su içerisinde kaynatılarak saçlara uygulanır. Bu işlem hem saçları temizler hem de kafa derisindeki ölü deri ve kepekleri yok eder.

Su ile kaynatılıp içildiğinde kabızlığı giderir.

Ebegümeci her sağlık sıkıntısı için farklı yollarla tüketilmektedir. Solunum yolu sıkıntılarında Ebegümeci Nasıl Tüketilir sorusunun bilinmesi önemlidir. Bunun için ebegümeci sonbahara doğru toplanır. Güneşte kurutulur. Kurutulan ebegümecinin saklanması kolay olur. Kullanmak içim bir yemek kaşığı kurumuş yaprak ve çiçekleri bir bardak suda on beş dakika demlemeye bırakılır. Günde üçer bardak tüketilir.

YAZAR BİLGİSİ
Mehmet Ali
Mehmet Ali ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sitemiz yayınlamış olduğu ve yayınlamaya devam ettiği haberlerde konu alan olaylara ve kişilere yorum yapmadan tarafsız ve sadece meydana gelen olayları okuyucularına bildirmektedir. Hiç bir olayı göz ardı etmeden her ne olduysa açıklayıp okuyucularına sunmayı hedefler, sitemiz webdehaber.com'da yayınlanan içerikler Türkiye Cumhuriyeti yasalarına %100 uygun olarak yayınlanmaktadır, yayınlanan her türlü resim, bilgi, metin ve haber telif hakkı sahiplerinden yazılı izin alınmak sureti ile yayınlanmaktadır.