ofis taşıma

baymavislotbar

Çoban Üzümü Faydaları

15.12.2020
158
Çoban Üzümü Faydaları

Çoban üzümü faydaları; Fundagiller ailesine ait olan çoban üzümüne yaban mersini ismi de kullanılmaktadır. Çoban üzümü kışın yapraklarını döken, ormanlık alanlarda yetişen çalı türünde bir bitkidir. Çoban üzümünün dalları, kenarları dişli, yumurtamsı yapraklarla donanmıştır. Ülkemizde en çok Kuzey Anadolu bölgesindeki dağlarda  yetiştiği bilinmektedir.

Çoban üzümü bitkisinin koyu kırmızı renkli meyveleri çeşitli meyve asitleri, A ve C vitaminleri ve şeker içermektedir. Çoban üzümünün yapraklarında ise tanen, arbutin ve farklı asitler bulunmaktadır.

Çoban üzümünden ilaç sektöründe yararlanılmakla beraber, meyvelerinden pasta, reçel, şerbet ve şurup da yapılarak tüketilmektedir.

  Çoban Üzümü Faydaları

  Şeker hastaları için kan şekerinin belirli bir oranda tutulması çok önemlidir. Çoban üzümü de kan şekerini düşürücü etkisi vardır. Bu nedenle şeker hastaları için son derece faydalı bir bitkidir. Vücuda kuvvet verme özelliği vardır. Bu nedenle spor yapan kişilerin çoban üzümünden faydalanması tavsiye edilir. Çoban Üzümü Faydalarından bir tanesi de mikrop öldürücü olmasıdır. Bu özelliği sayesinde ishal ve dizanteriyi hızlı bir şekilde kesmektedir.

Çoban üzümü kılcal damarları güçlendirir. Bu özelliğindeki sayesinde cilde parlaklık verir. Çoban üzümü belirli bir rahatsızlığa yakalanmadan önce de düzenli olarak kullanılırsa hastalıklar önlenmiş olur.

Çoban üzümünden faydalanırken kullanılan yöntemlerde en önemli olan nokta devamlılıktır. Doğru miktar ve belirli bir periyotta tüketilen çoban üzümü kesinlikle sıkıntılarınızın hafiflemesine yardımcı olacaktır.

Çoban Üzümü Faydaları

Çoban Üzümü Faydaları

Çoban Üzümü Nasıl Tüketilir

  Çoban üzümünün daha çok meyveleri yenmektedir. Güçlendirici, ishal kesici, mikrop öldürücü, kan şekerini dengeleyici özellikleri bulunan çoban üzümümün yaprakları kaynatılarak çoban üzümü çayı yapılabilir. Bunun için bir litre ( 5 bardak ) önceden kaynatılmış sıcak suya elli gram kadar çoban üzümü yaprağı konur. Daha sonra bu karışım on dakika bekletilir ve süzülür. Günde bir bardak tüketilen çoban üzümü çayının kendi yapısında bulunan şeker yeterli olduğu için ekstra bir tatlandırıcı kullanılmadan tüketilmelidir.

Kan şekerini düşürmek için Çoban Üzümü Nasıl Tüketilir diye merak ediyorsanız bir çay kaşığı çoban üzümü meyvesi bir su bardağı suyun içerisinde kaynatılır. Hazırlanan bu çay, tek seferde bir bardak olarak tüketilmelidir.

YAZAR BİLGİSİ
Mehmet Ali
Mehmet Ali ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sitemiz yayınlamış olduğu ve yayınlamaya devam ettiği haberlerde konu alan olaylara ve kişilere yorum yapmadan tarafsız ve sadece meydana gelen olayları okuyucularına bildirmektedir. Hiç bir olayı göz ardı etmeden her ne olduysa açıklayıp okuyucularına sunmayı hedefler, sitemiz webdehaber.com'da yayınlanan içerikler Türkiye Cumhuriyeti yasalarına %100 uygun olarak yayınlanmaktadır, yayınlanan her türlü resim, bilgi, metin ve haber telif hakkı sahiplerinden yazılı izin alınmak sureti ile yayınlanmaktadır.