ofis taşıma

baymavislotbar

Civanperçemi Faydaları

15.12.2020
150
Civanperçemi Faydaları

Civanperçemi faydaları; Kuru toprakları seven, yaz aylarında beyaz çiçek açan tüylü bir bitkidir. Yaprakları uzun ve parça parçadır. Bu ot çayırlarda, dar tarlalarda ve yol kenarlarında yetişir. Temmuz- eylül aylarında kesilerek demet yapılır ve kurutulur. Kurutulduktan sonra da hava almayan kaplarda muhafaza edilir.

İçersin de etken madde olarak sabit ve uçucu yağlar bulunduran civanperçemi yapısında acı bir glikoz da bulundurur. Civanperçemi farklı yörelerde değişik isimlerle anılmaktadır. Örneğin ak başlı, kandil çiçeği, barsam otu, binbir yaprak otu gibi isimler kullanılmaktadır. Civanperçemi ismini ayrı olarak da yazıldığı görülmektedir. Genellikle demlenerek suyu içilmektedir. Bir çok hastalıkta şikayetin giderilmesi için önemli rolü vardır.

Civanperçemi Faydaları

Civanperçemi Faydaları

Civanperçemi Faydaları

  Civanperçemi sindirim sistemini rahatlatarak hazımsızlığı giderir. Anemi olarak bilinen kansızlığı giderir ve kanı temizler. Akciğerden gelen öksürüğün durdurulmasında etkilidir. Balgam söktürücü olarak da son derece faydalıdır.

Baş dönmesi, bulantı ve burun kanaması şikayetlerini de giderir. İshali keser. İdrar söktürücü özelliği vardır.

Özellikle bayanlar için güzel bir cilde sahip olmak son derece önemlidir. Düzenli aralıklarla demlenen civanperçemi çayının yüze uygulanması kusursuz cilt için birebirdir. Civanperçemi Faydaları arasında soğuk algınlığı, Boğaz ağrısı gibi kış hastalıklarına iyi gelmesi de vardır. Aynı zamanda bu şifalı bitki regl ağrılarını da hafifletmektedir. Menopoz döneminde ise terleme, ateş basması, daralma durumlarını azalttığı bilinmektedir.

  Civanperçemi Otu Nasıl Tüketilir

  Yumurtalık iltihabı, rahim akıntıları gibi şikayetlerde civanperçemi bitkisinden elde edilen oturma banyoları faydalı olacaktır. Miyom denilen kas yapılı urlarda da oturma banyoları faydalı olacaktır. Oturma banyolarının yanında civanperçemi çayı içmek de son derece faydalı olacaktır. Bu bitkinin akciğer kanamalarına olan faydası da bilinmektedir. Eğir kökü ile civanperçemi birlikte kullanıldığında akciğer kanserinin yenilmesinde süreci hızlandırır.

Civanperçemi bir litre su ile kaynatıldığında bel ağrılarına iyi gelir. Elli gram kadar civanperçemi otunu kaynayan suya ekleyerek beş on dakika kadar beklemiş ve süzülür. Günde iki bardak içilir.

YAZAR BİLGİSİ
Mehmet Ali
Mehmet Ali ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sitemiz yayınlamış olduğu ve yayınlamaya devam ettiği haberlerde konu alan olaylara ve kişilere yorum yapmadan tarafsız ve sadece meydana gelen olayları okuyucularına bildirmektedir. Hiç bir olayı göz ardı etmeden her ne olduysa açıklayıp okuyucularına sunmayı hedefler, sitemiz webdehaber.com'da yayınlanan içerikler Türkiye Cumhuriyeti yasalarına %100 uygun olarak yayınlanmaktadır, yayınlanan her türlü resim, bilgi, metin ve haber telif hakkı sahiplerinden yazılı izin alınmak sureti ile yayınlanmaktadır.