ofis taşıma

baymavislotbar

Ayvanın Faydaları

15.12.2020
148
Ayvanın Faydaları

Ayvanın faydaları; Ayva, A, B2 ve C, vitaminler, şeker, protein, organik asit, bakır, demir, potasyum gibi mineraller bakımından oldukça zengin bir meyvedir. Ayrıca ayva tohumları protein ve yağ ihtiva eden değerli bir meyvedir. Ayva ağacı, armut, badem, kayısı ve malta eriğiyle aynı familyadandır. Pembe ve beyaz iri çiçek açar. Tüylü yaprakları vardır. Ana vatanı Hazar Denizi yöresi, Kuzey/Batı İran, Türkistan ve Kuzey Anadolu’dur. Türkiye ayva üretiminde dünyada ilk sıralardadır. Çok eski çağlardan bu yana bilinen ve yenen  bir meyvedir. Örnek verilecek olursa Romalılar, bu meyvenin değerini çok iyi bilmişlerdir. Parfümden bala kadar bu kıymetli meyveden pek çok alanda yararlanmışlardır.

Ayvanın faydaları

Ayva, damar sertliği ve karaciğer tembelliğini önler. Ağız, boğaz, kalp, akciğer, göz, mide, bağırsak rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Tansiyonu düşürür ve safrayı iyileştirir. Bronşit, öksürük ve verem gibi hastalıkların tedavisinde yararlanılır. Ayva çiçeği baş ağrısını düşürür, ayrıca kalbe ve beyne de yararlıdır. Ayva, çocuk sağlığını korumada da yardımcı olur. Büyüme ve gelişmeyi hızlandırır. Cildi, tırnakları zinde tutarak daha parlak ve sağlıklı kılar. Grip ve nezle gibi hastalıklarının iyileşmesini hızlandırır. Ağız kokusunu engeller. Vücudu yorgunluk ve bitkinlikten korumaktadır. Vücutta varis tedavisinde de kullanılır. Ayrıca kandaki kötü kolesterolü azaltır. Görüldüğü gibi ayvanın faydaları saymakla bitmez.

Ayvanın Faydaları

Ayvanın Faydaları

Ayva nasıl tüketilir?

Ayvanın çiğ tüketilmesi uzmanlarca fazla önerilmemektedir. Ayva tatlısı, komposto (hoşaf), reçel ve jöle olarak değerlendirilebilir. Ayrıca yaprakları demlenerek çay olarak içildiği takdirde sakinleştirici etki yapar ve uykusuzluğa birebir olur. Şurup yapılarak ishale faydalı hale gelir. Ayva çekirdekleri kaynatılıp içildiği takdirde göğsü yumuşatma etkisine sahiptir. Çekirdeklerinden yapılan merhem ciltteki çatlakları giderir. Tere yağında pişirilerek balgam sökücü tesire sahip olur. Burun deliğine ayva suyu çekilirse burun kanamasını giderebilir. Kaynatılıp komposto yapılarak yaşlıların ayaklarında zamanla oluşan tutukluk için fayda sağlar. Kilo almak isteyenlerce suyu sıkılmak suretiyle tüketilebilir. Görüldüğü gibi ayva nasıl tüketilir sorusunun cevabı da saymakla bitmemektedir.

Ayvanın Diğer Yararları

    • Öksürükte ; kırk gram ayva çiçeği, bir litre suda çay gibi kaynatılır, yemek aralarında ılık olarak birer çay bardağı içilirse iyi gelir.
    • Bulantıda ; taze olarak birkaç dilim limon ayvası, hasta kişiyi rahatlatır.
    •  Yüksek ateşten yada soğuktan oluşan ağız çatlamaların da ; iki ayvanın çekirdekleri bir fincanlık kahve cezvesinde kaynatılır. Çatlaklar, günde birkaç kez bu suyla ıslatılan pamuk ile silinirse kısa zamanda kaybolmaktadır. Ayva çekirdekleri, aynı zamanda, emziren annelerin kabusu olan meme ucu çatlakları için de son derece tesirlidir.

Ayvanın Cilde Faydaları:

Güzelliğiniz için ; etlice soyulan bir ayvanın kabuklarını, bir su bardağı tuvalet ispirtosun da yedi gün bekletilir. Bir şişeye süzülen bu losyon bilhassa yağlı ciltlerin temizliğinde çok faydalı olur. Ayrıca ayva kabuklarını etlice soyup, taze olarak bunlar da cilt üstünde ovulup on beş dakika beklenir. Kabuklardaki vitamin cilt gözeneklerinin şifasını temin eder. Bundan sonra yüz soğuk su ile yıkanır. Aynı uygulama el güzelliği içinde yapılır. Netice kısa zamanda alınır.

YAZAR BİLGİSİ
Mehmet Ali
Mehmet Ali ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sitemiz yayınlamış olduğu ve yayınlamaya devam ettiği haberlerde konu alan olaylara ve kişilere yorum yapmadan tarafsız ve sadece meydana gelen olayları okuyucularına bildirmektedir. Hiç bir olayı göz ardı etmeden her ne olduysa açıklayıp okuyucularına sunmayı hedefler, sitemiz webdehaber.com'da yayınlanan içerikler Türkiye Cumhuriyeti yasalarına %100 uygun olarak yayınlanmaktadır, yayınlanan her türlü resim, bilgi, metin ve haber telif hakkı sahiplerinden yazılı izin alınmak sureti ile yayınlanmaktadır.