ofis taşıma

baymavislotbar

Andız Otu Faydaları

15.12.2020
165
Andız Otu Faydaları

Andız otu faydaları; Yabani çiçeği ve elecampane gibi isimlerle de bilinen Güney Avrupa ve Batı Asya bölgelerinde yetişen çok yıllık otsu bitkidir. Papatya ailesinden bir ottur. Çok uzun zamandır tedavi amaçlı kullanılan bir bitkidir. Andız otu içerisinde bulundurduğu helenin, inulun, saponin, reçine gibi birleşenlerle bir çok rahatsızlığın giderilmesine vesile olmaktadır.

Antik Yunanlılar ve Romalılar mide bozulması, adet düzensizliği, ödem gibi hastalıklara andız otu kullanarak müdahale etmekteydi. Günümüz de ise bu şikayetlerin yanında solunum şikayetlerinin tedavisi için kullanılmaktadır.Bazı ilaçlarında üretiminde andız otundan faydalanılmaktadır.

Andız otu insanlarda olduğu gibi hayvanlarda da tedavi maksatlı kullanılmaktadır. Örneğin atlardaki deri enfeksiyonu ve koyunların uyuz hastalığında kullanılmaktadır.

Andız Otu Faydaları

Andız Otu Faydaları

Andız Otu Faydaları

  Andız otunun en yaygın kullanımı solunum sorunlarındadır. Bu bitkinin öksürük kesme özelliği vardır. Bronşit ve akciğer enfeksiyonuna bağlı öksürüklerde balgam söktürücü olarak kullanılmaktadır.  Ayrıca astım ve boğmacadan şikayeti olan hastaların da öksürüğünün hafiflemesine yardımcıdır.

Andız otunun kökünde bulunan helenin maddesi mide sindirimine olumlu katkı sağlamaktadır. Kökünde bulunan uçucu yağlar sayesinde midedeki gastrit rahatsızlığının veya mide solucanlarının verdiği rahatsızlığı minimuma indirir.

Andız otu doğru miktarlarda kullanıldığında kan şekeri seviyesini düzenler.

Bunlarla beraber andız otu faydaları arasında terlemeyi arttırması, idrara çıkmayı kolaylaştırması, iltihabı azaltması da sayılabilir. Andız otu iştah kesikliği olan hastalar için de önerilmektedir. Sinirimi desteklemesi sayesinde kişide yemek yeme isteği oluşturur.

  Andız Otu Nasıl Tüketilir

  Tedavilerde genellikle andız otunun kökü kullanılmaktadır. Kökü doğranıp suda kaynatıldıktan sonra içilebilir.  Ayrıca andız otunun kökü egzama rahatsızlığı için de haricen kullanılmaktadır. Sindirime iyi geldiğini bildiğimiz andız otu, toz haline getirilerek yemeklerin içerisine azar miktarda baharat gibi eklenebilir.

Andız otunun otuz veya kırk gramı beş bardak su ile demlenerek günde iki veya üç bardak içilebilir. Hap gibi toz halinde kullanılmak istendiğinde ise on gramı geçmeyecek şekilde yutulmalıdır. Andız otunun fazlası kusma ve mide ağrısına sebep olabileceği gibi alerji de yapabilir.

Gebe kişiler için Andız Otu Nasıl Tüketilir sorusu önemlidir. Adet düzenleyici olarak kullanılan bu ot, hamile kişiler için kullanılmamalıdır.

YAZAR BİLGİSİ
Mehmet Ali
Mehmet Ali ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sitemiz yayınlamış olduğu ve yayınlamaya devam ettiği haberlerde konu alan olaylara ve kişilere yorum yapmadan tarafsız ve sadece meydana gelen olayları okuyucularına bildirmektedir. Hiç bir olayı göz ardı etmeden her ne olduysa açıklayıp okuyucularına sunmayı hedefler, sitemiz webdehaber.com'da yayınlanan içerikler Türkiye Cumhuriyeti yasalarına %100 uygun olarak yayınlanmaktadır, yayınlanan her türlü resim, bilgi, metin ve haber telif hakkı sahiplerinden yazılı izin alınmak sureti ile yayınlanmaktadır.