ofis taşıma

baymavislotbar

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

12.02.2021
148
Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi kartı borcu ödenmezse ne olur Günümüzde teknolojinin ilerlemesi ve hemen hemen her şeyin internet üzerinden yapılması ihtiyaçlar, alışverişler gibi kişilere cazip gelmesi sonucunda birçoğumuz önünü arkasını düşünmeden kredi kartı çekme yarışına girmektedir. Çekilen kredilerin borç günü geldiğinde ve bir de zamanında ödeme yapılmadığında kredi kartı borcu ödenmezse ne olur? Sorusunu düşünmeden yapamıyoruz. Kredi kartınızı seçerken en başta ödeme alışkanlıklarınızı düzenle sokmanız gerekiyor. Yapılan kredi kartı borçlarınızda asgarisini ya da tamamını ödemediğiniz taktirde ilk olarak borcunuza gecikme faizi uygulanmaya başlar. Eğer ki borcunuzun asgari tutarını bir yıl içinde üç kez ödemezseniz kredi kartınız nakit kullanımına kapatılır ve üst üste üç defa borcunuzu ödeyemezseniz kartınız kullanıma tamamen kapatılır. Kartın kullanıma tekrar açılması için borcunuzu ödemeniz gerekmektedir.

Kredi Kartı Borç Yapılandırması

Kredi kartı sahibi olan kişiler bütçesini aştığında ve verilmiş olan limitin üstüne çıktığında ödemekte güçlük çekmektedirler ve borçlarıyla karşı karşıya kalırlar. Bu durumda kalanlar borç yapılandırma seçeneğine başvurabilirler. Ayrıca yapılandırma seçeneği sayesinde icra dosyası masraf borcunu ödememiş ve kredi puanınız düşmemiş olacaktır.

Kredi Kartı Borç Taksitlendirme Hesaplaması

Kredi kartı kullanan kişiler kartın belirtilmiş olan limitini verilen süreye kadar ödemediklerinde birtakım borçlarla karşılaşır. Kredi kartı borcu ödenmezse ne olur? diye internetten araştırma yaparken bulurlar kendilerini. İlk olarak anlaştığınız bir bankanız var ise o bankayla görüşüp yapılandırma talep edebilirsiniz. Kredi kartı borçları en fazla 1 yıl yapılandırılır. Yapılandırma işlemi yaptığınız zaman kredi notunuzda düşme olacaktır. Ancak bu durum biraz da sizden dolayı kaynaklanır. Çünkü borçlarınızı zamanında ödemediğiniz için ve geciktirdiğiniz için kredi notunuzun düşmesine olanak sağlamaktadır. Aldığınız kredi kartınızın borçlarını zamanında ve düzenli öderseniz kredi notunuz yükselişe geçmeye başlar. Kredi kartı borcunuzu ihtiyaç kredisi çekme talebinde bulunursanız 60 aya kadar vade söz konusu olur. Bankanızın internet sitesinden ya da direk şubeye giderek kredi kartınızın taksitlendirme hesaplaması yapabilirsiniz.

Kredi Kartı Borcu Yasal Takibi

Kredi kartı borcu ödenmezse ne olur? diyorsanız eğer, kredi kartınızın son ödeme tarihinin geçtikten 15. Gün kartınızın asgarisini ödemeniz gerekiyor. Eğer ki ödemezseniz 90 gün içinde yasal takip başlamış olur. Bu borcu ödememeye devam ettiğiniz taktirde banka size ihtar çekerek 7 iş günü içinde bu borcu tamamen ödemenizi ister. Size verilen bu 7 iş günü içinde de ödemezseniz kredi kartı idari takip birimi tarafından takibe alınırsınız ve bankanız size banka tarafından yeni bir ödeme planı yapılır. Bu süreç bankadan bankaya değişme gösterir. Ayrıca ek masraflarda eklenerek borcunuza yansıtılır.

Yapılandırılan Kredi Kartı Kapatılır Mı?

Kredi kartları birçoğumuza cazip gelmiş olsa da bilinçsiz bir şekilde kullanıldığı taktirde ödeme zorluğu çekeriz. Müşteriler şubelere gidip kredi kartı borcu ödenmezse ne olur? gibi sorular yönelttiklerinden dolayı bu konuda da bizi düşünen bankalar kredi kartı kullanan kişiler için yapılandırma hakkı sunmuştur. Bankalar 72 saatlik yapılandırma sunulan kişilerin kredi kartlarını kapatmaktadır. Borçları tamamen biten kişilerin düzenli ödeyip ödemediklerine bakılarak kredi kartları kapatılır ya da kullanıma devam izni verilir.

Kredi Kartı Borcu Nedeniyle Maaşa Haciz Gelir Mi?

Yapılan kredi kartı harcamalarından dolayı limitimizi açtığımız zaman belli bir süre sonra borcumuzu ödeyemez ve işin içinden çıkamaz duruma geliriz. Kredi kartı borcu ödenmezse ne olur? durumunda maaşınıza haciz gelebilir. Maaşınızın tamamına el konulmaz. Çünkü belli bir sınırı olduğu için sadece ¼’ü maaşınızdan temin edilir.

YAZAR BİLGİSİ
haberci
Haberci : ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sitemiz yayınlamış olduğu ve yayınlamaya devam ettiği haberlerde konu alan olaylara ve kişilere yorum yapmadan tarafsız ve sadece meydana gelen olayları okuyucularına bildirmektedir. Hiç bir olayı göz ardı etmeden her ne olduysa açıklayıp okuyucularına sunmayı hedefler, sitemiz webdehaber.com'da yayınlanan içerikler Türkiye Cumhuriyeti yasalarına %100 uygun olarak yayınlanmaktadır, yayınlanan her türlü resim, bilgi, metin ve haber telif hakkı sahiplerinden yazılı izin alınmak sureti ile yayınlanmaktadır.