ofis taşıma

baymavislotbar

Konut Kredisi Nasıl Alınır?

01.02.2021
151
Konut Kredisi Nasıl Alınır?

Konut Kredisi Bir ev sahibi olmak herkesin hayal ettiği bir şeydir. Ancak herkesin hemen ev alabilecek maddi gücü doğal olarak bulunmayabilir. Tam bu esnada bankalar devreye girer. Herhangi bir para biriktirmediyseniz ya da mevcut birikiminiz bir ev almak için yeterli değilse bankalardan konut kredisi çekme yoluyla hayallerinize adım atabilirsiniz. Öncelerden beri bankaların uyguladığı prensip kredi taleplerine cevap verme noktasında ihtiyaç kredisi opsiyonunu kullanırdı. Ancak geçmiş zamanda uygulanmaya başlanan Morgage (konut kredisi) sistemi ile işler eskiye göre fazlasıyla kolaylaştı.

Konut Kredisi Almadan Önce Mutlaka Bilinmesi Gerekenler

Artık kira ödemek yerine aynı kira öder gibi ev sahibi olma imkanı elinize geçebiliyor. Tüm bankalarda konut kredisi imkanı sağlanabilirken bazı bankalar farkl taleplerle karşınıza çıkabiliyor. Konut kredisi başvurusu onay ihtimalini güçlendirmek için bazı yöntemler var. Sizin için bu yöntemleri bir araya getirdik.

  • Öncelikle kredi notunuzu öğrenmek yapılacak işlerin başında gelir. Kredi notu geçmişte bankalardan çektiğiniz kredilerin ya da kullandığınız kredi kartlarının ödemeleri sonucu ortaya çıkan istatistiklerle belirlenir. Borcunuzu ne kadar süresinde ödediğinizi bu nota bakarak belirleyebilirler. Eğer kredi notunuz düşükse ya da yeterli değilse konut kredisi alamayabilirsiniz.
  • Konut kredisi veren bankaların faiz oranları değişiyor. Maliyet oranları da aynı şekilde değişkenlik gösterebiliyor. Bankadan bankaya değişen bu faiz oranlarına ilişkin karşılaştırmalar yapmalısınız. Bununla ilgili geliştirilen çeşitli programlar var. Karşılaştırma yaptıktan sonra size uygun faiz oranı olan bankayla çalışmak isteyeceksinizdir.
  • Bir diğer bilmeniz gereken önemli nokta konut kredisi için size tanımlanacak olan kredi tutarı tam olarak ev bedelini karşılayacak şekilde değildir. Bankalar en fazla konut bedelinin %70-%80 civarını karşılıyor. Yani evi 100 bin tl karşılığında satın alacaksanız bankalardan çekebileceğiniz maksimum tutar 80 bin tl. Ancak bazı bankalar eksik kalan kısmı diğer kredi seçeneklerinden (mesela ihtiyaç kredisi gibi) çekmenizi sağlayarak işinizi kolaylaştırıyor.
  • Konut kredisinin onaylanmasında bir diğer gerekli faktör satın alacağınız evin kat mülkiyeti. Kat mülkiyeti bulunan evler için konut kredisi verilebiliyor.
  • Size tanımlanacak kredi tutarı hem gelir seviyeniz hem de ekspertlerin çıkaracağı rapor sonuçlarına göre belirlenir. Yani evin değeri fazla olduğunda kredi miktarı yetersiz kalabilir.

Konut Kredisi İşlemleri Nelerdir?

Konut kredisi için gerekli olan işlem ve prosedürler oldukça basit. İşlerinizi daha da kolay hale getirmek elbette size bağlı. Burda önemli bir husus var. İşlemden önce kredi uygunluk durumunuzu tespit etmek için online ortamda başvuru yapabilirsiniz. Çünkü bankalar internet üzerinden yapılan başvurular için ellerini daha da hızlı tutarlar. Online şekilde yapılan başvuru onaylanırsa başvurulan kredi miktarı talep eden kişinin hesabına anında geçebilir. Bazı durumlar da ise bankalar başvuru yapan kişileri banka şubelerine davet de edebilir. İstenen belgeler şunlar;

  • TC kimlik numaranızın üzerinde yazılı olduğu nüfuz cüzdanı
  • Nerede oturduğunuzu ispat eden ikametgah belgesi(muhtarlık ya da e devletten çıkarılabilir.)
  • Ve ne kadar geliriniz olduğunu bankaya sunan gelir belgesi istenmektedir.

Tabii bu istenen belgeler bankadan bankaya değişiklik gösterebilir. Bura da yazılanlar dışında istenebilecek evraklara ilişkin başvuru öncesi ilgili bankayı arayıp bilgi almak sağlıklı olacaktır. İpotek gibi bir opsiyonunuzun da olduğunu belirtmekte fayda var. Sigorta olmadan da kredi çekme şansınız var. Eğer üzerinize kayıtlı bir gayrimenkul ya da arsanız varsa ipotekle kredi çekme ihtimalini düşünebilirsiniz. Ancak bunun için eşinizin yazılı onayını sizden isteyeceklerdir.

YAZAR BİLGİSİ
haberci
Haberci : ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sitemiz yayınlamış olduğu ve yayınlamaya devam ettiği haberlerde konu alan olaylara ve kişilere yorum yapmadan tarafsız ve sadece meydana gelen olayları okuyucularına bildirmektedir. Hiç bir olayı göz ardı etmeden her ne olduysa açıklayıp okuyucularına sunmayı hedefler, sitemiz webdehaber.com'da yayınlanan içerikler Türkiye Cumhuriyeti yasalarına %100 uygun olarak yayınlanmaktadır, yayınlanan her türlü resim, bilgi, metin ve haber telif hakkı sahiplerinden yazılı izin alınmak sureti ile yayınlanmaktadır.